ČSSD se "šprajcla" kvůli platům. A co schodek? | Události247.cz

Sociální demokraté se „sekli“ na rozpočtu. Obří schodek jim nevadí, trápí je úplně něco jiného

Počet státních zaměstnanců i jejich mzdy podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu rostou, ale klesá jejich výkonnost. Je to podle úřadu alarmující trend.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Sociálním demokratům se nepodařilo přesvědčit koaličního partnera hnutí ANO o svém návrhu růstu platů státních zaměstnanců. Proto se několik dní před parlamentními volbami na jednání vlády „zašprajcovali“ a státní rozpočet na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun nepodpořili. ČSSD chce podle jejího šéfa Jana Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, zdravotníků, učitelů a dalších profesí o tři tisíce korun.
Zvýšení platů by schodek ještě prohloubilo

Rozpočet z dílny ministryně financí Aleny Schillerové obsahuje zvýšení mezd státních zaměstnanců o 1400 korun. To ale ČSSD nestačilo. Ministři ČSSD nepodpořili návrh státního rozpočtu. Zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci,“ uvedl na svém twitterovém účtu Hamáček. Dodal, že nadále bude strana usilovat o navýšení o tři tisíce korun.

Překvapivě ČSSD nevadí hrozivý schodek rozpočtu. Pokud by prošel její návrh, schodek by se ještě prohloubil. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu roste počet státních zaměstnanců i výdaje na jejich platy. Ale výkonnost veřejného sektoru v posledních letech klesá. Se zvyšujícím se objemem peněz na platy zaměstnanců státu současně roste i podíl těchto výdajů na příjmech státního rozpočtu.

Počet zaměstnanců státu roste

Za alarmující vývoj zvyšování státních zaměstnanců i jejich platů přitom označil Nejvyšší kontrolní úřad už loni.  Na platy pracovníků veřejného sektoru šlo loni 232,5 miliardy korun, což je ve srovnání s rokem 2016 o 81 miliard korun více. Od roku 2016 vzrostl počet státních zaměstnanců o více než 41 tisíc. To opakovaně kritizuje i opozice.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

V nejnovějším předvolebním průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi ČSSD propadla. Získala v něm 4,5 procenta hlasů a nedostala by se Sněmovny.  V rámci předvolební smrště vládního „uplácení“ voličů možná i sociální demokraté pomýšlejí nyní na zvýšení mezd armádě státních zaměstnanců jako na možnost, jak se dostat za několik dní ve volebním klání přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Zdroj: NKÚ, Twitter/Jan Hamáček, Úřad vlády ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 303 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím