Další předvolební debata, další hádka | Události247.cz

Další předvolební debata, další hádka. V hlavní roli ministryně Maláčová a důchodová reforma

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se zúčastnila Debaty Blesku, kde spolu s dalšími kolegy diskutovala na téma důchodů. Atmosféra byla opravdu napjatá.

i Zdroj fotografie: Facebook / Jana Maláčová
                   

Diskuse vyústila v poměrně ostrou výměnu názorů mezi Maláčovou a přítomnými odborníky na sociální politiku z řad dalších uchazečů o Sněmovnu. Hlavním tématem bylo kromě celkové změny také to, v jakém věku do důchodu vlastně zamířit a jestli Česká republiky vůbec dokáže vysoké důchody zaplatit. Důchodová reforma je tématem číslo jedna.
Na projednání důchodové reformy nebyl čas

Ve studiu Blesku se sešli Aleš Juchelka, Jana Maláčová, Hana Aulická Jírovcová, Olga Richterová, Viktor Vojtko a Markéta Pekarová Adamová. O vypjaté momenty rozhodně nebyla nouze. Maláčová má pro to, proč se reforma důchodů dosud neprojednala, vysvětlení: Naše vláda, která nyní trvá tři roky, velkou část mandátu trávila bojem s pandemií, nedokážu si představit, že v době nouzového stavu, přeplněných nemocnic a kolabujícího zdravotnictví bych řešila spravedlivé důchody,“ řekla.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zároveň připustila, že diskuze sice trvaly dlouho, ale neustále se pracovalo, na což ukazuje i nedávný krok vlády, kdy se důchody zvýšily nad zákonnou valorizaci o 300 korun. Kde na to ovšem vzít peníze, zatím nikdo neví. Pekarová Adamová se do Maláčové hned pustila:Kolik ještě potřebujete? Jak vám mají lidé věřit, že to prosadíte? Nebyli jste schopni se dohodnout, ani když jste byli ve vládě,“ obořila se na ni hned poté, co Maláčová řekla, že reforma je připravená.

Věk odchodu do důchodu je stále předmětem diskusí

Po dohadech o tom, proč už není důchodová reforma dávno ve schvalovacím procesu, se začali politici bavit o bodech možné reformy. Hlavní otázkou bylo, jestli je dobré zvyšovat daně, aby se dokázaly nové důchody financovat. Komisí bylo několik a musím říci, že první věc, na které se nedokážeme společně shodnout, je oblast příjmové stránky. To je dogma, o kterém nechcete mluvit,“ řekla směrem k opozici Aulická Jírovcová. Stejně jako Maláčová si myslí, že je zapotřebí popřemýšlet o změně daňového mixu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Debata se stočila i k tomu, kdy bychom vlastně měli do důchodu odejít. Maláčová věk odchodu snížit odmítla: „Ani náhodou. My nezvedneme věk odchodu, sice stoupá věk dožití, ale ne věk dožití bez zdravotních potíží. To nejde. Lidé se do důchodu těší,“ řekla Maláčová a dodala, že reforma by mohla odpracovaných 35 let snížit na 25, neměnil by se ale věk odchodu. Podle Pekarové Adamové by se měl věk odchodu každých 5 let přehodnocovat.

Zdroj: Jana Maláčová / Debata Blesku

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 323 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím