Ekonomové varují před růstem inflace | Události247.cz

Inflace příští rok dosáhne rekordu a nikdo to nedokáže zastavit, varují odborníci. Lidé se s tím mají naučit žít. O kolik se vše zdraží?

Míra inflace může být v roce 2023 oproti letošnímu roku více než dvojnásobná. Nahoru inflace vyžene hlavně růst cen energií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Až šestiprocentní inflaci v příštím roce odhaduje viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza. Nahoru inflaci poženou hlavně ceny energií, u kterých se vysoké zvýšení očekává na přelomu roku. Podle Prouzy jen nárůst energií pohltí celý inflační cíl ČNB. Ministerstvo financí v srpnu odhadovalo, že inflace v příštím roce dosáhne 3,5 procenta.
Ceny energií poletí nahoru

„Myslím, že budeme rádi, když v příštím roce skončíme kolem šesti procent. Jsem v tom velký pesimista,“ má jiný odhad prezident Hospodářské komory. Podle Prouzy se totiž ceny energií nezastaví na číslech, na kterých jsou dnes. Inflaci navíc ovlivní také zdražování surovin, dopravy i obalových materiálů. Optimističtější výhled na inflaci má hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Má za to, že růst cen zpomalí pod třemi procenty.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Horská navíc zdůrazňuje, že ať to budou procenta tři nebo šest, tou nejdůležitější zprávou je, že životní náklady v Česku porostou. V srpnu meziroční inflace stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta. V osmém měsíci tak byla nejvyšší od listopadu 2008. Došlo k tomu v důsledku zdražení zboží i služeb skoro ve všech částech spotřebního koše. Nejvíce se na tom projevily vyšší ceny za bydlení. Až o 20 procent pak může zdražit elektřina.

Rodinám má pomoci dotace

Na vyšších cenách energií se promítají nejen ceny emisních povolenek a tlak Evropské unie na snižování emisí, ale také vysoká poptávka po energiích v celém světě. Kabinet Andreje Babiše sestavuje aktuálně program, který má lidem zhruba polovinu přírůstku ceny za energie nahradit. Šéf průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) tím chce pomoci firmám i domácnostem. Kompenzaci má podle něj dostat zhruba 800 tisíc nízkopříjmových rodin, na které program cílí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekonomka Horská ale v dotacích nevidí řešení. Podle ní jde v případě zvyšování cen energií domácnostem o trend a bude nutné se s vyššími cenami naučit žít. Horská zároveň varovala před útlumem české ekonomiky, která může patřit mezi nejhorší v Evropě, a proto nedoporučuje zvyšování platů úředníků.

Zdroj: Seznam Zprávy

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 364 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím