Státní zaměstnanci by si mohli přilepšit | Události247.cz

Miliarda sem, miliarda tam: Předvolební rozhazování pokračuje, tentokrát v hlavní roli ministryně za ČSSD Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce pro státní zaměstnance až tři tisíce korun navíc. Podle místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové ale vláda moc utrácí.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Richterová si myslí, že běžný provoz státu je čím dál dražší a že je potřeba zaměřit se na konkrétní povolání. Navýšení platů by státní rozpočet vyšlo na 20 miliard korun. Platy státních zaměstnanců se probíraly v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Debaty se účastnil také ekonom Štěpán Jurajda.
Podle Richterové návrh nebere ohled na další profese

Maláčová řekla, že se má jednat o pevnou částku, aby byla jistota, že lidé peníze dostanou. V této souvislosti podotkla, že suma tři tisíce měsíčně je jiná pro uklízečku nebo kuchařku a vysoce postaveného úředníka. Peníze ale zatím ještě ani nemá na vládě vyjednané. Předpokládá však, že se to nakonec povede a plošné zvýšení předjedná jak s premiérem Babišem, tak u odborů a zástupců ČSSD.


iZdroj fotografie: Facebook Olgy Richterové

Richterová ale s plošným přidáváním nesouhlasí, i když ví, že ve státní sféře jsou skupiny povolání, kde je zvýšení platů nutné. Podle ní ale návrh vlády nezohledňuje, že velká část společnosti trpěla obrovou nejistou během covidu a skutečně jediní, kdo se nemuseli obávat, byli státní zaměstnanci. Myslí si taky, že je nutné se zaměřit především na učitelé, hasiče a policisty. Velká část těchto profesí je totiž placená podle toho, jaké reálné prostředky doputují krajům.

Návrh důchodové reformy už se zřejmě nestihne schválit

Maláčová se v červnu nechala slyšet, že se návrh důchodové reformy stihne schválit před koncem funkčního období nynějších poslanců. Teď už to prý za tak realistické nepovažuje: „Osobně bych ještě chtěla, a to považuji za největší rest, aby se nám podařilo schválit dřívější odchod do důchodu pro náročné profese. To je věc, která je hotova a panuje na ní shoda. Bohužel kvůli procedurám, které v parlamentním rozhodování byly, nebyla schválena,“ uvedla.


iZdroj fotografie: Depositphotos

S tím, že je třeba brát ohled na náročné profese, souhlasí i Richterová. Vadí jí ale, že návrh je plošný a profese v něm nejsou odstupňované. Za podstatný pilíř v důchodové reformě považuje také postupný dobrovolný odchod do důchodu. Problém je podle ní například v tom, že lidé neví, jak se dá využívat souběh penze a zaměstnání. Reforma je podle ní nedostatečná co se týče příjmové stránky. Ekonom Jurajda ocenil práci důchodové komise a za pozitivní krok označil také trojici novel. Na reálnou reformu už ale podle něj nebude čas.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 177 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník