Ministerstvo průmyslu a obchodu zamítlo Agrofertu žádost o dotaci

Resort ministra Karla Havlíčka zamítl žádost dceřiné společnosti Agrofertu o unijní podporu. Stalo se tak vůbec poprvé s ohledem na výsledky auditu o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Ministerstvo to zdůvodnilo negativním dopadem na státní rozpočet a také už dříve neprávem poskytnutou dotací; ta však neměla dopad na Babišův údajný střet zájmů. Firma Primagra poskytuje služby zemědělským podnikům a vyrábí mimo jiné krmné směsi nebo bio paliva. Patří do premiérova svěřenského fondu a žádala o podporu 2,4 milionu korun.

Úředníci si dali s rozhodnutím několik měsíců na čas

Úředníci záměr předběžně schválili, ale konečné rozhodnutí několik dalších měsíců nepadlo. Stalo se tak až teprve před nedávnem. Jako jeden z důvodů, proč Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR nakonec žádost zamítlo, byla jiná dotace pro firmu Fatra, která také patří do holdingu Agrofert. Tento podnik na zpracování plastů měl žádat o téměř 700 000 korun.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Fatra je ale na seznamu projektů, které podle auditu Evropské komise porušují zákon o střetu zájmů, a dotaci tak čerpal neprávem. Dalším důvodem, proč nebyla dotace schválena, je také blokace peněz ze strany Bruselu, který by je České republice nikdy neposlal. Podpora by tak šla výhradně z českých peněz, což by dopadlo na zmiňovaný státní rozpočet.

Babiš veškerá nařčení odmítl, o střet zájmů prý nejde

Premiér Andrej Babiš v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem, včetně Agrofertu, do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy kontroly, kterou komise minulý měsíc zveřejnila, ale premiér fondy ovládá a je tak ve střetu zájmů. Andrej Babiš se opakovaně obhajoval, že byl audit zmanipulovaný na základě udání Pirátské strany.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém objemu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od února 2017, jsou proto podle závěru kontrolorů neoprávněné. Premiér Babiš ale střet zájmů už několikrát odmítl a dál tvá na tom, že on má vše v pořádku.

Zdroj: ČRO

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 266 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely