Ministr Havlíček prozradil, kdy se vláda chystá otevřít maloobchody. S termínem nejsou všichni spokojení

Kvůli boji s pandemií koronaviru zakázala vláda provoz vybraných maloobchodních prodejen. Ty se však mají znovu otevřít v pondělí 10. května.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda pomalu uvolňuje zavedená opatření proti šíření covidu. Nejdříve to začalo to parky a školami, nyní jsou na řadě maloobchody. Původně bylo ve hře, že by se za příznivé situace mohly otevřít již 3. května, nakonec však padlo výsledné datum na 10. V prodejnách budou i nadále platit stávající opatření o rozestupech, dezinfekci a zakrytých dýchacích cestách.

Otevřou nehledě na počty nakažených

Původně měla být podmínkou k otevření příznivá epidemiologická situace a počet nakažených za poslední týden nepřevyšující 100 osob na 100 000 obyvatel. Nyní už se na tato čísla nehledí a datum 10. května je definitivní, ať už budou počty jakékoliv. Podle některých ještě není situace natolik dobrá, aby se rozvolňovalo, ale jiní naopak říkají, že obchody se měly otevřít už dávno.


iZdroj fotografie: Unsplash
Lidé se tak poprvé od Vánoc opět dostanou do obchodů.

Do prodejen se však nedostane takové množství lidí, jako před pandemií. I nadále zůstávají v platnosti jiná opatření vlády, zejména povinnosti dodržovat rozestupy. Obchody budou muset rovněž přepočítávat, kolik lidí si pustí dovnitř na základě jejich provozní plochy. Ta činí 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka, a každý musí mít u vstupu k dispozici dezinfekci.

Otevřou i některé služby a jiné podniky

O něco jiná situace však panuje v pohostinství. Na posezení u piva na zahrádce si počkáte, od 10. května se však spolu s obchody otevřou i jisté služby, a to včetně těch řemeslných. Od 3. května si již budete moci zajít do muzeí a galerií v Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Pardubickém a Středočeském kraji a v hlavním městě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Za kulturou do galerií se dostanete ve vybraných okresech, na divadla a kina si však ještě počkáte.

Na jiné oblasti kultury si však ještě počkáte, podobně jako na otevření restaurací a barů. Akce s venkovní produkcí by se mohly pořádat až koncem května nebo v červnu, zatím se s jejich uvolněním nepočítá. Otevření maloobchodních prodejen je tak zatím jedinou výjimkou ze soustavy balíčků, ke které vláda přistoupila.

Zdroj: Úřad vlády ČR

150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 745 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň