Na důchody si stát půjčí desítky miliard | Události247.cz

Na zvýšení důchodů není v systému dostatek peněz. Stát si bude muset půjčit desítky miliard korun ročně, ale za nákup voličů před volbami to vládě stojí

Důchodci dostanou přidáno, ale za cenu zadlužení státu. Odborníci dlouhodobě volají po změně systému, který se řítí do propasti.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zvýšení důchodů v příštím roce a další navyšování příplatků seniorům povede k dalšímu zadlužování státu. Ačkoli vláda v čele s Andrejem Babišem tvrdí, že na penze je dostatek peněz, opak je pravdou. Především opozice, ale i mnozí ekonomové, upozorňují na to, že takové nakládání s penězi je dlouhodobě neudržitelné. Stát se kvůli tomu může v budoucnu dostat do obrovských potíží.
Od letošního roku v mínusu

Podle návrhu státního rozpočtu si bude muset vláda v příštím roce na důchody půjčit plných 36 miliard korun. To je o 12,5 miliardy více než v letošním roce. Důvodem je především rychlý růst důchodů. Vláda totiž v letošním roce prosadila, že se penze nad zákonem danou hranici zvednou o dalších 300 korun. To je náklad 10 miliard korun ročně. Premiér Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že si zadlužení může Česko dovolit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace se začala zhoršovat v letošním roce. V roce 2019 byl důchodový systém v přebytku přes 16 miliard korun. Pro státní rozpočet, který se potýká s obrovskými schodky, jde o velký problém. Výdaje na důchody totiž tvoří zhruba čtvrtinu ze státního rozpočtu. „Důchodci jsou pro nás priorita. Teď nám roste HDP, to znamená, že z toho růstu samozřejmě budeme mít vyšší příjem. Je inflace, to jsou další peníze do rozpočtu,“ tvrdí Babiš.

V dalších letech bude důchodců více

Například poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík upozorňuje, že je ale třeba myslet na budoucí generace. A zajistit důchody pro dnešní padesátníky a mladší generace. Podle něho při současném trendu budou reálné důchody v budoucnu mnohem nižší než dnes. Problém je hlavně v silných ročnících ze 70. let. Ty se do důchodového věku začnou dostávat kolem roku 2035. Počet důchodců, a tím i výdaje na důchody, tak skokově vzrostou.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Přitom důchodový systém je v kritických číslech již nyní a má být hůře. V roce 2023 začne stát vyplácet příspěvek 500 korun za každé narozené dítě. Tím se náklady na penze zvednou o dalších 18 miliard korun ročně. „Takto dlouhodobě hospodařit nejde, jednou narazíme do zdi a my říkáme, že je potřeba s penzemi něco dělat,“ uvedl místopředseda poslanců ODS Jan Skopeček. Po reformě penzí volá i Národní rozpočtová rada.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 272 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník