Lány už roky netransparentně vybírají dodavatele zakázek | Události247.cz

Parta kolem prezidenta má další problém! Lesní správa Lány už roky netransparentně vybírá dodavatele státních zakázek

Od roku 2014 Lesní správa Lány zadala celem 18 stavebních zakázek za bezmála 86 milionů korun.

i Zdroj fotografie: Facebook / Miloš Zeman - prezident České republiky
                   

Podle médií byly tyto zakázky zveřejněny až po tom, co už správa uzavřela smlouvu s někým jiným. Není tedy úplně jasné, jak firma mohla o zakázce vědět, když byla veřejná až po tom, co se na jejím zhotovení s Lesní správou Lány firma domluvila. Mezi takovými firmami se pak najde například i živnostník bez stálých zaměstnanců. Podle odborníků je takové jednání na hraně zákona.
Dodavatelé to řeší subdodávkami

Jeden z takových živnostníků získal zakázku v hodnotě sedmi milionů korun. Problém je v tom, že nemá žádné stále zaměstnance a dokonce ani vlastní webovou stránku, kde by měl jedinou referenci na svou práci. Přes to získal tento živnostník zakázku na rekonstrukci loveckého zámečku v bažantnici Amálie. Následně tvrdil, že práci dělají jeho známí se kterými spolupracoval. Hodnota zakázky bez DPH byla samozřejmě vyčíslena na hodnotu pod 6 milionů, aby Lesní správa Lány nemusela pořádat výběrové řízení.


iZdroj fotografie: Uživatel ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA

Protikorupční experti upozorňují, že v čele správy stojí Miloš Balák, který byl v květnu odsouzen ke třem rokům vězení a na čtyři roku mu byla zakázána činnost ve veřejném sektoru. Odsouzen byl za manipulaci s prozatím největší zakázkou na revitalizaci vodní nádrže Klíčava. Balák se proti rozsudku odvolal a protože lánská správa spadá pod Kancelář prezidenta republiky, Vratislav Mynář Baláka ve funkci podržel na základně presumpce neviny.

Lesní správa nedodržuje předepsaný postup při zadávání zakázek

Podle zákona musí státní zadavatelé zakázek postupovat transparentně. Upřesnění v této věci vydalo loni ministerstvo pro místní rozvoj spolu s protikorupčními organizacemi metodiku, která doporučuje veřejným zadavatelům, jak postupovat. Podle této metodiky by měl zadavatel na svém profilu zveřejnit informaci o zakázce, aby se o ní dozvědělo co nejvíce možných zájemců, to ale Lesní správa Lány nedělá.


iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA

Podle expertů je tohle špatná cesta, která nedovolí zadavateli získat nejlepší nabídku v poměru cena-výkon. Právě toto se stane pokud zakázku vyhraje živnostník, který si přidá svoje náklady a samotnou práci předá dalším firmám. Podobný případ zde byl s firmou, která měla dodávat okna a dveře a přitom se na svém webu ani neprezentovala jako výrobce těchto věcí, navíc sídlo firmy bylo vzdáleno 300 km od místa výkonu práce. Lesní správa se prozatím nevyjádřila a odvolává se na povinnosti mlčenlivosti.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 277 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím