Maláčová: Chudí by si měli přilepšit, bohatí ne | Události247.cz

Za úspěch se v podání ministryně Maláčové musí platit. Bohatí nesmí bohatnout, chudí by si měli přilepšit

Ministryně práce a sociálních věci má jasno: nejlepší motivací k práci je zvyšování minimální mzdy. Polepšit by si tak mohli skladníci, prodavačky, nebo dělníci.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Jana Maláčová byla hostem pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS. Řekla, že Česká republika by neměla zapomínat na solidaritu bohatých lidí s chudými. Aktuální rychlé tempo zdražování je podle ní způsobeno především koronavirovou situací. Z jedné třetiny se na tom podílí také zrušení superhrubé mzdy.
Maláčová: Nevíte, jak rodiny s dětmi fungují

S takovýmto názorem však rozhodně nesouhlasí Pavel Řežábek, ekonomický expert hnutí Přísaha: „Ať by se stalo, co by se stalo, bylo by draho. Draho je na celém světě. Inflace je peněžní jev vyvolaný náklady, nebo poptávkou. Dnes se nám sešly oba tyto faktory,“ je přesvědčen Řežábek, který byl také v bankovní radě České národní banky. Lídr Svobodných Libor Vondráček řekl, že je to vládní drahota, nejen Babišova.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Myslí si také, že je naprosto v pořádku, že se peníze nechaly lidem. Reagoval tak na kritiku Maláčové kvůli zrušení superhrubé mzdy. Ta si to ale samozřejmě nenechala líbit: „Je vidět, že nevíte, za jakých podmínek musí rodiny s dětmi fungovat,“ řekla a připomněla, že došlo také k růstu průměrné mzdy v České republice. Ve 2. čtvrtletí 2021 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství oproti stejnému období předchozího roku o 11,3 %, reálně vzrostla o 8,2 procenta.

Minimální mzda by mohla být až 18 000 korun

V další části debaty se mluvilo také o budoucnosti penzijního systému nebo růstu mezd a platů. Maláčová je přesvědčena, že by mělo dojít ke zdanění příjmů superbohatých lidí a také majetku. Ekonom Jan Hrnčíř zmínil také nutnost zastavit odliv zisků zahraničních firem z České republiky: „Na dividendách od nás odtekly asi čtyři tisíce miliard korun. Nezdaněných,“ připomněl.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle Vondráčka je základem nevypínat ekonomiku. Stejný názor má také Řežábek, který ministryni práce a sociálních věcí řekl: „Paní Maláčová, přerozdělováním žádné bohatství nevzniká.“ Maláčová hbitě zareagovala: „Baví mě, jak pánové zpochybňují přerozdělování a solidaritu. Chcete, aby se normální lidé upracovali a neměli základní životní podmínky.“ Nejlepší cesta k růstu mezd podle ní vede přes zvyšování minimální mzdy na 18 000 korun. Teď prý v tomto pokulháváme za Slovenskem i Polskem a to je ostuda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 372 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím