Podle guvernéra ČNB je ministryně nekompetentní | Události247.cz

Schillerová a guvernér ČNB se do sebe pustili kvůli zvýšení sazeb. Na účet ministryně padala dost ostrá slova

V nedělním pořadu otázky Václava Moravce bylo opět pořádně rušno. A jak jinak, opět šlo o peníze. Zvýšení úrokových sazeb ČNB rozčílilo ministryni financí.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

K celé situaci se Schillerová ve čtvrtek vyjádřila na svém twitteru. ČNB podle ní přehodila výhybku hospodářské politiky České republiky na kolej, která je typická pro rozvojové země, a zvolila cestu dražších úvěrů pro firmy či zdražení hypoték rodinám o tisíce korun měsíčně. Guvernér její prohlášení označil za naprosto nekompetentní.
Nejvyšší nárůst úrokových sazeb za 24 let

Rusnok řekl, že hospodářskou politiku netvoří jen měnová politika ČNB, ale z 50 až 60 procent se na ní podílí taky ministr financí. Bankovní rada ČNB minulý týden ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5%. Ekonomové však čekali zvýšení sazby o půl procentního bodu. Jedná se tak o nejvyšší růst sazeb od roku 1997. Důvodem je rostoucí inflace, která v srpnu pokořila hranici 4 %, což bylo výrazně víc, než centrální banka čekala.


iZdroj fotografie: Depositphotos

K rozhodnutí ČNB a její snaze zmírnit inflaci a očekávání lidí a podniků ohledně jejího dalšího vývoje Rusnok řekl, že v zemi, ve které by nebyla cenová stabilita, není možné dělat solidní investiční rozhodnutí: „Nemůžete se na nic spolehnout a končí to tím, že domácí měna se eliminuje a všichni mají peníze v eurech a dolarech,“ řekl s tím, že takový scénář v Česku nehrozí. Aktuálně je podle něj stejně významná inflace domácí i ovlivněná vývojem v zahraničí.

Babiš i Schillerová se rozhodnutí ČNB snažili ovlivnit

Jiří Rusnok je přesvědčen, že i na dalších zasedáních bankovní rady k úrokovým sazbám bude rada ČNB hlasovat o tom, aby rostly. Rychlost dalšího zvyšování úrokových sazeb ale podle něj bude záležet na budoucím vývoji a vyznění podzimní prognózy. Bankovní rada by ji měla mít k dispozici na dalším měnovém zasedání, které se má uskutečnit na začátku listopadu. Krok ČNB ve čtvrtek odsoudil i premiér Andrej Babiš.


iZdroj fotografie: Facebook / Andrej Babiš

Zvýšení sazby podle něj poškodí ekonomiku, situace se dotkne domácností, které si vzaly úvěry, a zhorší i finanční situaci všech firem. Opoziční politici ale mají opačný názor. ČNB se podle nich zachovala při zvýšení základní úrokové sazby jako nezávislá instituce. Předseda Pirátů Ivan Bartoš, šéf lidovců Marian Jurečka i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová společně kritizovali, že se premiér Babiš i ministryně financí Schillerová snažili rozhodnutí banky ovlivnit.

Zdroj: Twitter / Alena Schillerová, Otázky Václava Moravce

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 426 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím