Pohonné hmoty po více než roce rekordně podražily. Kam až cena vystoupá?

Ceny pohonných hmot v Česku za první dubnový týden vystoupaly na nejvyšší úroveň od loňského března. Podražil nejprodávanější Natural 95 i nafta.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny paliv zůstávají nejvyšší v Praze, naopak nejnižší najdou řidiči v Ústeckém kraji. Podle analytiků by se růst cen měl zastavit. Pohonné hmoty v Česku zdražují vytrvale zhruba od poloviny ledna. Předtím dlouho ve druhém pololetí loňského roku ceny paliv vesměs stagnovaly.
Ceny paliv by mohly spadnout do konce května

Natural 95 zdražil od minulé středy v průměru o sedm haléřů na 31,34 Kč za litr, nafta o dva haléře na 29,57 koruny. Nejlevnější byly pohonné hmoty loni v květnu. Od té doby se ale cena Naturalu 95 zvedla téměř o 6 Kč a cena nafty skoro o čtyři koruny. Ceny žene nahoru pomalejší reakce čerpacích stanic na vývoj ceny ropy na světových trzích. Cena severomořské ropy Brent přitom klesla ze svého březnového vrcholu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Od začátku dubna zpevňuje také česká koruna a na páru s americkým dolarem je o dvě procenta silnější. Tento vývoj by měl podle odborníků postupně začít tlačit na ceny pohonných hmot v Česku směrem dolů, nebo alespoň zpomalit zdražování. V nejbližším týdnu se očekává stagnace cen benzínu i nafty, ve druhé polovině dubna může přijít dokonce i mírné zlevnění.
Levněji natankujeme i jinde v Evropě

Pohonné hmoty budou zlevňovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je benzin levnější než v Česku tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku. Cenově srovnatelný je ve Slovinsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku, v Německu nebo v Itálii je dražší. Naftu řidiči natankují levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí přibližně stejně, na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Rakousku, v Německu a v Itálii je naopak dražší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlevnější paliva v Česku teď řidiči natankují v Ústeckém kraji, litr benzinu tam v průměru stojí 31,06 koruny a litr nafty 29,16 Kč. Naopak nejdražší pohonné hmoty zůstávají na čerpacích stanicích v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 31,77 koruny a litr nafty 30,23 Kč.

102 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 203 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě