Polovina nárůstu výdajů rozpočtu ČR podle kontroly nesouvisela s covidem. Kam tedy peníze šly?

Za téměř polovinou nárůstu loňských výdajů státního rozpočtu nestála protiepidemická opatření, ale růst výdajů na provoz státu, sociální výdaje a další položky, řekl to Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že s tvrzením úřadu nesouhlasí, protože i uvedené výdaje měly za cíl stabilizovat českou ekonomiku, podpořit její růst a snížit související sociální tlaky. Hospodaření státního rozpočtu loni skončilo schodkem 367,4 miliardy korun, zatímco původně schválený rozpočet počítal se schodkem 40 miliard.




Rostly i výdaje, které s pandemií nesouvisely

Za horším výsledkem stál podle zprávy nejen propad příjmů rozpočtu, absence úsporných opatření a výdaje spojené s covidem, ale také růst běžných výdajů, které s pandemií nesouvisely. Celkové výdaje státního rozpočtu loni vzrostly meziročně o 291 miliard korun, z toho ale minimálně 147 miliard podle kontroly nesouviselo s pandemií nemoci covid-19.

iZdroj fotografie: Vlada.cz

Zpráva přitom uvádí, že ministerstvo financí ve svém pokladním plnění zařadilo mezi výdaje, které měly souviset s opatřeními proti koronaviru, i takové položky, které s nimi přímo nesouvisely, například jednorázový příspěvek důchodcům nebo oddlužení nemocnic. Úřad dále uvedl, že na podzim 2020 předložilo Ministerstvo financi Poslanecké sněmovně plán postupné konsolidace, který předpokládá návrat do standardních podmínek bez vyvolání recese.




Stát nebyl připraven na snížení výkonu ekonomiky

Státní rozpočet nebyl podle NKÚ připraven na zpomalení ekonomiky. Stát také nedokázal zareagovat na snížení výkonu ekonomiky přiměřenými úsporami na výdajové straně. Úřad poukazuje na to, že od roku 2016 pravidelně narůstá počet státních zaměstnanců, ale podle něj to nemá významnější dopad na zlepšení výkonu státní správy. Jen v letech 2016 až 2019 se zvýšil objem peněz na platy a ostatní platby o 58 miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislá ústavní instituce, jeho úkolem je prověřovat, jak stát hospodaří se státním majetkem a penězi ze zahraničí. Vyjadřuje se ke státnímu závěrečnému účtu a dohlíží také na plnění státního rozpočtu. Jeho kontrolní závěry projednává vláda a zabývají se jimi i poslanci z kontrolního výboru.

81 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 239 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě