Pražský primátor Hřib má další problém | Události247.cz

Pražský primátor Hřib má další problém, podezřelé zakázky magistrátu prověřuje antimonopolní úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřuje vedení pražského magistrátu, v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. Objevilo se podezření neoprávněného dělení zakázek.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Piráti měli rozdělit za třičtvrtě roku zakázky bez soutěže úzkému okruhu opakovaně poptávaných firem. Hodnota takové zakázky nesmí překročit dva miliony korun. Magistrát na to ale nehleděl a tuto částku překonal mnohonásobně. Celkem se jednalo o zakázky v hodnotě 60 milionů korun. Česká pirátská strana s některými firmami jednala už dříve, ještě před tím, než se Hřib stal primátorem.
Magistrát hodnotu zakázky překročil o půl milionu korun

Dohromady šlo o čtyři firmy, které měly zajišťovat informační technologie v Praze. Jedné z nich měl například následně magistrát bez soutěže zadat zakázky v celkové hodnotě 2,5 milionu, limit pro veřejné zakázky bez soutěže tak překročil o 500 000 korun. Tato zakázka se měla týkat nákupu služeb expertů na projektové řízení. Hřib k tomu říká: „S využitím externích projektových manažerů jsou řízeny například projekty elektronických žádostí o dotace v kultuře, software pro vyřizování dopravních přestupků, platební brány pro platbu poplatků kartou a další.“


iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě na tyto zakázky se však teď době zaměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který má podezření na dělení veřejných zakázek. Jeho mluvčí Martin Švanda potvrdil, že úřad obdržel podnět, který se týká mimo jiné uváděných veřejných zakázek a dodavatelů. Vyžádal si také upřesnění podnětu a dokumentaci od zadavatele, s níž se v současné době seznamuje. Předmětem šetření je údajné dělení veřejných zakázek.

Primátor veškerá nařčení opakovaně odmítá

Pokud úřad v rámci šetření zjistí, že se opravdu jednalo o nezákonné jednání zadavatele, bude ve věci zahájeno správní řízení o přestupku. Primátor Hřib však podezření odmítá. Je si prý jistý, že vše proběhlo v souladu s vnitřními předpisy magistrátu. Podmínky se podle něj v létě dokonce zpřísnily, aby byly víc transparentní: „Všechny veřejné zakázky malého rozsahu byly vždy soutěženy v souladu s vnitřními předpisy. Už na jaře jsme prosadili změnu těchto předpisů a nyní budou zakázky nad půl milionu vyhlašovány veřejně otevřenou soutěží.“


iZdroj fotografie: Depositphotos

Celý případ jako první otevřela interpelace starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka na květnovém zastupitelstvu. Citoval analýzu národního registru smluv, kde jsou konkrétní smlouvy povinně uveřejňovány v plném znění. Podle primátora magistrát veškerou součinnost s odpovědí na právní otázky ÚOHS poskytuje: „Pokud by snad došlo k jakémukoliv pochybení, tak předpokládám, že budou ředitelem magistrátu vyvozeny patřičné důsledky, “ uvedl Hřib.

Zdroj: Blesk

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 247 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím