Předvolební nákup voličů pokračuje. Ministryně Maláčová chce přidat důchodcům další peníze nad rámec valorizace

Zatímco ministerstvo financí plánuje seniorům zvýšit důchody nad inflaci, přidává se také Maláčová, která jim chce nad rámec valorizace přidat ještě více.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Ministryně práce a sociálních věcí chce přidat seniorům další peníze a spojit tak navýšení důchodů s ministerstvem financí. Podle ní je důležité, aby se stát letos vyhnul dalšímu jednorázovému balíčku a raději přidal peníze do pravidelné penze. Maláčová je ministryní již tři roky, rok a půl jí však zabralo řešení pandemie koronaviru. Nyní se chce aktivně zapojit do zvyšování důchodů a dohnat vše, čemu se nemohla věnovat.
Na základním principu navyšování je shoda

Maláčová chce schválení dalšího zvýšení důchodů ještě do voleb. Podle ní je na základním principu navýšení shoda, a pokud se všechny politické strany opravdu chtějí postarat o seniory, reformu důchodového systému by měly odsouhlasit. Jedním z bodů je například vyrovnání důchodu mezi ženami a muži. Pracující muž má průměrně vyšší důchod než žena, která nepracovala kvůli mateřské dovolené a strávila roky výchovou potomků.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nová důchodová reforma bude v příštích pěti letech stát 25 miliard korun. Finance na podporu seniorů by měly jít z Národního plánu obnovy, na čemž trvá i Evropská komise. Navýšení důchodů podporuje i Miloš Zeman, který však dodává, že po zrušení superhrubé mzdy bude náročné najít ve státním rozpočtu na takové navýšení peníze. 

Peníze podle Maláčové půjdou od bohatých

Ministryně práce a sociálních věcí chce, aby se přestala tolik zdaňovat samotná práce a více se zdaňoval kapitál majetných lidí. Podle ní musí stát danit tam, kde peníze jsou, a ne u obyčejných pracujících lidí. Velkým problémem jsou také daňové ráje. Příští vláda by měla proti nim bojovat a udržet peníze v České republice. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

V posledních letech se vyvádí mimo daňový systém České republiky přibližně půl bilionu korun. Podle Maláčové je to klíčový bod pro navýšení státního rozpočtu potřebného pro důchody. Zatím se o tom ale jen mluví. Velké firmy by měly odvádět daně v Česku, živnostníci a menší rodinné firmy by pak nebyly daňově tolik zatížení a byla by možná efektivnější úprava daňové i důchodové reformy.

Zdroj: Rozhovor pro Novinky

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 505 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely