Hlavou Světové obchodní organizace bude poprvé žena

Světová obchodní organizace bude poprvé vedena ženou

V dobách, kdy se stále více řeší silná pozice mužů ve společnosti se vedení Světové obchodní organizace ujme žena, navíc je to Afričanka.
i Zdroj fotografie: Globe Media/Reuters

Dnešním světem stále více rezonuje síla a nadvláda mužů, kteří jsou do vedoucích pozic dosazováni častěji než jejich protějšky. To však vyvrací Ngozi Okonjo-Iweala, někdejší ministryně financí, absolventka Harvardu, bankéřka a nyní hlava Světové obchodní organizace, do jejíhož čela byla bude dosazena od 1. března tohoto roku.

Profesní kariéra nové vedoucí

Ngozi Okonjo-Iweala vystudovala univerzitu v Harvardu a následně si udělala doktorát na technologickém institutu v Massachusetts. Po svých studijních úspěších začala pracovat ve Světové bance, kde setrvala dlouhých 25 let. Není však pouze první ženou ve vedení Světové zdravotnické organizace, byla také první nigerijskou ministryní financí.

iZdroj fotografie: flickr.com
Během své kariéry si Ngozi udělala kontakty například s rodinou Novogratzských.

Na pozici ve Vládě byla dosazena v roce 2003 a udržela se v ní nejdéle ze všech dosavadních ministrů financí. Spolu se svými kolegy v té době zaváděla spoustu politických i ekonomických reforem, které pravděpodobně položily základy její cestě do obchodní organizace. Ngozi byla nyní jmenována hlavou WTO (zkratka pro World Trade Organization).

Volba do obchodní organizace

Ngozi byla vybrána na tento post poté, co jej opustil její předchůdce Roberto Azevedo. Dosavadní vedoucí úřadu musel svou pozici opustit z rodinných důvodů. Bývalá nigerijská ministryně o sobě tvrdí, že se jí přezdívá „potížistka“, a to především díky jejím schopnostem vyjednávat a nekompromisnímu přístupu ke korupci, s níž dlouhodobě bojuje.

iZdroj fotografie: snappygoat.com
Ngozi je známá svým nekompromisním přístupem ke korupci.

Drsný život silné ženy

Když se Ngozi narodila, byla Nigérie stále pod nadvládou Velké Británie, na níž získala nezávislost až v roce 1960 – to bylo malé Ngozi 6 let. Jako dítě se rychle naučila vařit a pečovat o domácnost, aby se tak mohla spolu se svou babičkou postarat o svých dalších 5 sourozenců. Zažila hlad, chudobu a občanskou válku, po níž odjela do Ameriky studovat ekonomii.

53 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 213 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů