Dnešním světem stále více rezonuje síla a nadvláda mužů, kteří jsou do vedoucích pozic dosazováni častěji než jejich protějšky. To však vyvrací Ngozi Okonjo-Iweala, někdejší ministryně financí, absolventka Harvardu, bankéřka a nyní hlava Světové obchodní organizace, do jejíhož čela byla bude dosazena od 1. března tohoto roku.
Profesní kariéra nové vedoucí
Ngozi Okonjo-Iweala vystudovala univerzitu v Harvardu a následně si udělala doktorát na technologickém institutu v Massachusetts. Po svých studijních úspěších začala pracovat ve Světové bance, kde setrvala dlouhých 25 let. Není však pouze první ženou ve vedení Světové zdravotnické organizace, byla také první nigerijskou ministryní financí.
Na pozici ve Vládě byla dosazena v roce 2003 a udržela se v ní nejdéle ze všech dosavadních ministrů financí. Spolu se svými kolegy v té době zaváděla spoustu politických i ekonomických reforem, které pravděpodobně položily základy její cestě do obchodní organizace. Ngozi byla nyní jmenována hlavou WTO (zkratka pro World Trade Organization).
Volba do obchodní organizace
Ngozi byla vybrána na tento post poté, co jej opustil její předchůdce Roberto Azevedo. Dosavadní vedoucí úřadu musel svou pozici opustit z rodinných důvodů. Bývalá nigerijská ministryně o sobě tvrdí, že se jí přezdívá „potížistka“, a to především díky jejím schopnostem vyjednávat a nekompromisnímu přístupu ke korupci, s níž dlouhodobě bojuje.
Drsný život silné ženy
Když se Ngozi narodila, byla Nigérie stále pod nadvládou Velké Británie, na níž získala nezávislost až v roce 1960 – to bylo malé Ngozi 6 let. Jako dítě se rychle naučila vařit a pečovat o domácnost, aby se tak mohla spolu se svou babičkou postarat o svých dalších 5 sourozenců. Zažila hlad, chudobu a občanskou válku, po níž odjela do Ameriky studovat ekonomii.