Vláda schválila návrh obřího schodku rozpočtu. Sliby ANO o vyrovnaném hospodaření zůstaly na papíře

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun. Během příštích let však počítá s jeho dalším snížením.
i Zdroj fotografie: Facebook / Alena Schillerová
                   

Deficit státního rozpočtu pro příští rok bude 390 miliard korun. Schválení vlády oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Opozice však plánovaný schodek rozpočtu kritizuje, kabinet podle nich nenavrhl žádné podstatné úspory. Jednotlivý ministři v čele se Schillerovou se tak budou muset pořádně rozmyslet, zdali je tento plán relevantní. Ta už hlásila na twitteru plánované investice za 189 miliard. Schodek je však potřeba řádně projednat a do září ho musí poslat do sněmovny.
Schodek rozpočtu bude do budoucna klesat

Mezi hlavní priority ministerstva financí se řadí úspory na provozu státu. To jsou například propouštění všemožných úředníků, investice za 189 miliard nebo také růst důchodu. Výpočtem se tak Schillerová dostala na výdaje pro budoucí rok v hodnotě 1,876 bilionu korun. Celkové příjmy rozpočtu by ale měly být 1,486 bilionu a to včetně peněz z EU. Vyplývá tak z toho schodek 390 miliard pro rok 2022. Letos byl kvůli pandemii schválen deficit 500 miliard a vloni ministerstvo vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.


iZdroj fotografie: Facebook / Alena Schillerová

Dle ministerstva by také měl každým rokem schodek rozpočtu postupně klesat. V roce 2023 by tak mohl činit 370 miliard korun a v roce 2024 by se dostal níže na 343 miliard korun. Národní rozpočtová rada však minulý týden konstatovala, že plánovaná konsolidace je nedostatečná. „Zatímco ministerstvo hovoří o značné konsolidaci státního rozpočtu, ve skutečnosti je naplánován schodek ještě vyšší než v kritickém roce 2020,“ upozornila předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. 

Opozice schodek rozpočtu kritizují

K plánovaným finančním plánům se vyjádřila nemalá část opozičních poslanců. Například podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se Česko takhle zadlužovat nemůže, protože nikdo neví kdo to bude v budoucnu splácet. Dalším kritikem byla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová „Schodek je vysoký jak pro příští rok, tak pro roky následující a hrozí, že budeme muset šlápnout na dluhovou brzdu, což znamená připravit vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet,“ předpovídá.


iZdroj fotografie: Facebook / Alena Schillerová

Největšímu propadu příjmů bude čelit podle ministerstva financí doprava. Na škrty se ale také má připravit Národní sportovní agentura či samotný úřad ministryně Schillerové. Největší nárůst pak bude mít ministerstvo práce a sociálních věcí a to především kvůli důchodům. Nárůst čeká také životní prostředí, obranu a zdravotnictví. Rozpočet ale nepočítá s některými dalšími vládními prioritami. Není uvedena strategie pro růst plateb za státní pojištěnce nebo také za vyšší přídavky na děti pro víc rodin.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 249 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely