Vláda schválila obří schodek státního rozpočtu. Jedná se o smutný rekord vlády Andreje Babiše

Členové Vlády schválily navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun z původních 300.
i Zdroj fotografie: pictures.reuters.com
                   

V loňském roce byl schodek státního rozpočtu schválen do výše 500 miliard korun, nakonec dosáhl 367,4 miliardy. V letošním roce by se situace mohla opakovat, jelikož Vláda na začátku týdne schválila deficit ve výši 500 miliard pro rok 2021. Už by přitom měli být započítány všechny daňové změny platné od 1. ledna.
Příjmy a výdaje státu

Někteří z expertů v oblasti ekonomiky označují navrhovaný propad za nedůvodný a zbytečně vysoký. Navrhované výdaje státu jsou prý zbytečně vysoké přičemž neexistuje důvod pro jejich další navyšování. Ve změnách státního rozpočtu přitom došlo ke příbytku výdajů a snížení příjmové části hospodaření státu.

iZdroj fotografie: pictures.reuters.com

Podle Schillerové je schodek stále v normě.

Výdaje byly nejdříve vypočteny na částku nižší, která se posléze navýšila o 77,3 miliardy na 1,89 bilionu korun. Podobně se změnily příjmy a to snížením o 102,7 miliardy na částku 1,39 bilionu korun. Původně předpokládaný deficit se tak z hodnoty 367,4 miliardy navýšil na půl bilionu korun, stejně tak jako v roce 2020.

Jsme pořád nejlepší, říká Schillerová

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová tvrdí, že schodek je důvodný a byl řádně vypočten. Podle jejího projevu je Česká republika mezi zeměmi s nejnižším zadlužením a stále paří mezi ty s nejlepším hodnocením. Sama přitom odůvodňuje takový deficit potřebou ČR snižovat daně nebo přímo podporovat ekonomické subjekty.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Od 1. ledna došlo ke změně daňového balíčku.

Podle ekonomů je schodek neopodstatněný

Někteří tvrdí, že ospravedlnitelný by byl ještě deficit ve výši 400 miliard korun, jiní se přiklání k nižšímu zadlužení. Většina se však shoduje na tom, že 500 miliard je zbytečná a nedůvodná částka. Jisté domněnky říkají, že si takovou částkou ministryně financí stanovila jako rezervu pro případné zhoršení ekonomické situace kvůli pandemii.

133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 160 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň