Špatná zpráva pro české rodiny. Inflace výrazně znehodnotila úspory

Míra inflace je nad třemi procenty a ekonomové neočekávají výrazné snížení. Úroky z vkladů jsou velmi nízké a ztráty pokrýt nemohou.
i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Češi, kteří mají peníze uložené v bankách nebo v podobných produktech, v loňském roce přišli o 51,6 miliardy korun. O tolik kvůli inflaci reálně poklesla hodnota jejich úspor. Inflace se v loni dostala na hodnotu 3,2 procenta. Ekonomové mají špatnou zprávu. Kolem tří procent se bude pohybovat i v následujících měsících a její pokles bude nejspíše pomalý.
Výše úspor je rekordní

Mnohamiliardová ztráta nejde na vrub jen inflaci. Faktem zůstává, že výše uložených peněz byla v loňském roce rekordní. Češi nastřádali více než 1,6 bilionu korun. Pro srovnání v roce 2010 to bylo 632 miliard. Navýšení úspor dávají odborníci do souvislosti i s epidemií covid-19. Mnoho lidí raději odložilo velké nákupy a peníze si šetřili na horší časy. Dlouhé měsíce kvůli restrikcím bylo navíc obtížné utrácet.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Problém s úsporami v bankách je, že byly úročeny jen velmi nízkými úroky kolem 0,1 procenta. To je nejnižší hodnota za dlouhá léta. Ekonomové očekávají, že po zvýšení úrokových sazeb v červnu se Česká národní banka odhodlá k dalšímu zvyšování. Na konci roku by mohly být na jednom procentu a v dalším roce ještě o něco vyšší. Ale ani to nestačí pokrýt ztráty střadatelů, jen se jejich rychlost sníží.

Podle ekonomky Heleny Horské inflace v následujících měsících klesne pod tři procenta. Předpokládá ale, že na konci roku budou růst ceny potravin a mohla by se proto vrátit ke třem procentům. V příštím roce pravděpodobně bude klesat, ale jen velmi pozvolna. Vše samozřejmě závisí na výkonu české a světové ekonomiky.

Češi jsou velmi konzervativní

Češi doplácejí na skutečnost, že mají velkou část svých úspor uloženou v bankách. Pokud se započítá i oblíbené stavební spoření, tvoří takové vklady asi 70 procent z celkových úspor. Zbytek jsou většinou podílové fondy. V západních zemích jsou lidé zvyklí hledat různé finanční produkty a s úsporami pracovat. Češi, když se bojí ztráty hodnoty peněz, nejčastěji investují do nemovitostí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesto je asi půl bilionu korun úspor uloženo v různých podílových fondech. Ty jsou ke ztrátám, způsobených inflací, mnohem více odolné než vklady závislé na úrocích. Češi nejčastěji volí smíšené podílové fondy. Někteří jsou ale odvážnější. Existují lidé, kteří investují i do akcií nebo různých kryptoměn.

Ekonomové mají i pozitivní zprávu. Část ztrát způsobených inflací mnohým Čechům pomohlo kompenzovat navýšení mezd a posilování koruny. Za posledních 20 let rostou české mzdy rychleji než cena zboží a služeb, s výjimkou například cen nemovitostí. V loňském roce platy očištěné o inflaci vzrostly v průměru o 1,2 procenta. Odborníci předpokládají, že mzdy českých zaměstnanců by měly stoupat i v příštích letech.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 404 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?