Ekonom: Cena pečiva letos vyskočí o 30 procent | Události247.cz

Kvůli drahým energiím podraží i zelenina v obchodech. Podle ekonoma může navíc ještě letos vyskočit cena pečiva o 30 procent

V obchodech zdražila rajčata, cibule a přidají se i brambory. Zvyšují se ceny olejů, másla i mléka nebo mouky. Připlatit si budeme muset také za pekárenské a cukrářské výrobky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dramatický růst cen energií se dotkne krom jiných také zemědělců. Náklady se na některých farmách navýší o miliony korun. Jsou to především ty, které jsou náročné na vytápění. To se poté promítne také do cen produktů na pultech obchodů. Jde například o skleníkovou zeleninu jako rajčata nebo saláty, které mohou v následující době podražit. Podle zemědělského analytika Petra Havla se však dá očekávat, že cena potravin obecně poroste, napsal server Echo24.
Vzhůru letí ceny energií i pohonných hmot

Zvyšují se nejen ceny energií, ale také například pohonných hmot. To se poté odrazí v cenách, což se nyní týká například pečiva. Podle zemědělského analytika ale jde jen o část problémů, kterým odvětví musí čelit. Dnes je totiž také největším problémem pracovní síla. Chybí lidé, kteří se o skleníky musí starat, balit potraviny či se zaměřují na marketing. Bude to jeden z faktorů, který bude zvedat cenu skleníkové zeleniny,“ cituje server Havla.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Rajčata

Podle něho je důležité, zda Česko chce jít cestou zemědělské soběstačnosti, nebo být závislé na dovozu z ciziny. „Podíl naší produkce na spotřebě je 30 procent, to je velmi málo. Sklizňová sezóna je velmi krátká a skleníky jsou tak jedinečnou příležitostí, jak dodávat například saláty po celý rok. Zároveň je to však produkce, která zvyšuje náklady,“ dodal. Cena zeleniny v obchodech prudce vzrostla již v září. Meziročně o 7 procent, o 64 procent zdražil kupříkladu ledový salát a o 60 procent rajčata.

Pečivo může zdražit o 30 procent

V obchodech zdražila nově také cibule, následovat budou brambory. Podle pěstitelů ceny žene vzhůru menší letošní úroda a nutnost dovozu 150 tisíc tun brambor ze zahraničí. Kvůli vysoké inflaci, která má v příštím roce v průměru dosáhnout 6 procent, a dále zdražení energií, se zvednou také ceny pekárenských výrobků. „Cena pšenice, ale i všech obilovin a olejnin, roste nahoru. Tím pádem také adekvátně roste cena mouky. Skutečná reakce na cenu obilovin proběhne ještě později. Finální produkt jako pečivo či chleba tak budou zdražovat,“ prohlásil Havel.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Zákusky

Vyšší cenu lidé zaplatí za oleje a tuky, máslo, mléko. Zdražení už avizovala největší česká mlékárna Madeta. Ceny svých produktů zvedne o více než 10 procent. Na růst cen potravin na tuzemském trhu si lidé budou podle rozhovoru ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy zvyknout. Třeba pečivo ještě letos může podražit až o 30 procent a další cenový nárůst pak z uvedeného důvodu prodražování zemědělské výroby nastane v příštím roce,“ řekl serveru s tím, že k hlavním důvodům se přidává i cena hnojiv nebo zdražování krmných směsí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
MCT olej pro hubnutí, energii i odolný imunitní systém
JakZdravě.cz
MK7 je nejaktivnější a nejčistší formou vitamínu K2
VědaŽivě.cz
Také si najednou potřebujete odskočit, když slyšíte tekoucí vodu? Nejste sami, má to svůj důvod
ArmádníZpravodaj.cz
Kolem severovietnamského pobřeží v roce 1972 vybuchly tisíce amerických námořních min. Důvod jejich aktivace byste jen těžko uhodli