Podle Schillerové vláda nemá podíl na inflaci | Události247.cz

Zdražování nabralo na síle. Ministryně financí Schillerová odmítá svůj podíl viny a dále rozdává úsměvy

V Česku se začalo opět všechno zdražovat. Seznam položek, jejichž cena v poslední době vyletěla prudce vzhůru, je navíc opravdu velmi dlouhý.

i Zdroj fotografie: Facebook / Alena Schillerová
                   

Ve výčtu věcí, které podražily, jsou například stavební práce nebo materiál. Zákazníci energetických společností se teď navíc ve vyúčtování dočtou, že zaplatí za elektřinu a plyn o stovky, někdy dokonce i o tisíce, korun navíc, než tomu bylo doteď. Lidé si ale připlatí i za věci běžné spotřeby, jako jsou třeba boty, nebo oblečení.
Ve čtvrtek se odehraje klíčové zasedání

Ve čtvrtek zasedne bankovní rada ČNB a radikální zásah, tedy zvýšení klíčových úrokových sazeb, je téměř jistý. Inflace se stala důležitým tématem. Ministryně financí o víkendu vystoupila v pořadu Partie a důrazně odmítla, že by na vysoké inflaci měla podíl vláda:Inflace je celosvětový trend, u nás opozice tvrdí, že za ni může Babiš a Schillerová. To není pravda.“ Vláda prý naopak dala a stále dává lidem dost peněz, aby zvládli ekonomickou situaci v době covidu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura vidí problém vlády v jejím špatném hospodaření: „Část inflace je opravdu dovezená, ale vláda jí pomáhá,“ myslí si. Vláda podle něj napustila do ekonomiky příliš mnoho peněz a tím se znehodnocují úspory občanů. Schillerová mu ale oponuje: „Nechtějte po nás tupé škrty, jaké dělaly vlády ODS.“  Tlaky vládních politiků na Českou národní banku, aby úrokové sazby nezvedala tak prudce, sílí s blížícím se zasedáním.

Schillerová: Inflace se vrátí na úroveň před covidem

Pokud by se sazby zvedly, vládě by se financování rekordního schodku, do kterého Česko spadlo i vinou koronavirové pandemie, o dost prodražilo. Schillerová se toho prý ale nebojí, protože vláda se předfinancovala. Znamená to, že na obsluhu státního dluhu si půjčila ještě za výhodných podmínek za nižší úrokové sazby. ČNB tlaku politiků zatím odolává. Současná inflace je 4,1%, to je o jeden procentní bod nad toleračním pásmem ČNB a dva procentní body nad jejím cílem.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by ČNB ve čtvrtek základní sazbu zvýšila o 50 bazických bodů, jak to zmiňují odborníci, udělala by krok, ke kterému nesáhla už 24 let. Kdy by se růst cen mohl zastavit, si zatím nikdo netroufá odhadnout. V nižší kategorii se dosud drží ceny základních potravin, tedy masa, pečiva, nebo zeleniny. Zdražovat už ale začali zemědělští výrobci. Podle Schillerové se inflace v příštím roce vrátí na úroveň před covidem. Ukazují na to prý prognózy ministerstva financí.

Zdroj: Alena Schillerová / Partie TV Prima

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 174 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím