Společnosti patřící pod Agrofert musí vrátit dotace, které byly určeny malým podnikům

Soud dal ve dvou případech čerpání neoprávněné podpory za pravdu Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O průběhu soudního řízení, které se týká dceřiných společností holdingu Agrofert, informuje web iRozhlas. Letos v únoru na zemědělské podniky SPV Pelhřimov a Agro Plchov podal žalobu Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Důvodem byla skutečnost, že fond firmám spadajícím pod Agrofert vyplatil peníze na podporu pojištění hospodářských plodin a zvířat. Při prověrce ale vedení instituce zjistilo, že byly prostředky proplaceny neoprávněně, protože nebyl splněn statut malých a středních firem, píše server iRozhlas.

Další soudní rozhodnutí budou následovat

V případě zmíněných společností se jednalo o zhruba 383 tisíc korun. Soudní spor ale fond vede i proti dalším dceřiným firmám holdingu. Nadále běží tři soudní řízení. „Zatím nepravomocná rozhodnutí byla vydána ve sporech proti společnosti ZS Vilémov, kdy se jedná o dvě samostatná soudní řízení,“ uvedla mluvčí fondu Barbora Šenfeldová pro web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Lucie Bartoš / Creative Commons / CC BY-SA
Audit Evropské komise dospěl k závěru, že Babiš měl jako český premiér rozhodující vliv na Agrofert, i když jej vložil do svěřenských fondů

Holding Agrofert pochybení podle iRozhlasu odmítá. „Jsme přesvědčení , že jsme postupovali v souladu se zákonem, probíhající kauzy však nekomentujeme,“ uvedl pro web iRozhlas mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Celkem fond podal pět žalob na čtyři dceřiné společnosti. Nejasnosti panují také kolem společností ZEMOS a Agro České Budějovice. Tyto firmy finanční prostředky čerpaly v letech 2010. Fond se ale s těmito subjekty nesoudí. „Pohledávky na vrácení vyplacené podpory za společnostmi ZEMOS a s. AGS AGRO České Budějovice a.s. nejsou vymáhány soudně,“ cituje vyjádření fondu server iRozhlas.

Blokování se netýká celého holdingu

Jak upozorňuje web ČT24, kvůli odmítání Agrofertu vrátit problematické dotace, má uzavřenu i možnost čerpat další. Žadatelé o příspěvky nesmí mít nedoplatky vůči státu či konkrétním institucím, mezi kterými je i zmíněný fond. Jak ale uvedl v rozhovoru pro iRozhlas předseda fondu Josef Kučera, stopka se netýká celého holdingu. „Pokud jde o společnost Agrofert, tak velká část dceřiných společností v současné době nemůže z důvodu nesplnění podmínek čerpat podpory v rámci našich programů,“ uvedl pro iRozhlas.

Web ČT24, že holding Agrofert patřící do svěřeneckého fondu expremiéra Andreje Babiše sdružuj téměř dvě stě firem působících převážně v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Agrofert měl problémy s čerpáním dotací i kvůli svému majiteli. Proplácení peněz pro holding bylo v roce 2019 pozastaveno poté, co začal audit Evropské unie kvůli Babišově střetu zájmů. Až letos v listopadu Evropská komise oznámila českým úřadům, že mohou požádat EU o proplacení zablokovaných dotací pro Agrofert. Peníze už totiž Česko vyplatilo ze svého.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou