Rusové na Ukrajině neumírají jen kvůli bojům. Alkohol decimuje Putinovu armádu

V důsledku války na Ukrajině zemřely tisíce lidí na obou stranách. Ne vždy jsou ale příčinou ztráty života boje.

i Zdroj fotografie: The Unknown author / Creative Commons / CC BY
                   

Přestože se v posledních týdnech objevuje řada zpráv, které mluví o tom, jak Rusové ztratili některá okupovaná území, stále v určitých částech země postupují. Od října například obsadili v okolí města Bachmut oblast o rozloze 192 kilometrů čtverečních. Jak informuje web iRozhlas, s údaji přišel americký Institut pro studium války (ISW), podle kterého je tempo postupu Rusů v této oblasti od podzimu téměř stejné. Od 1. října do 1. listopadu získaly ruské jednotky 100 kilometrů čtverečních a od 1. listopadu do 20. prosince 92 kilometrů čtverečních.

Ztráty ještě před zapojením do bojů

Rusové se snaží Bachmut, přes který vedou významné dopravní tahy, získat od května, píše dále web iRozhlas. V tvrdých bojích už přišly o život tisíce Rusů. Ukrajinské ministerstvo obrany na sociální síti Twitter uvádí, že od začátku války do 20. prosince ruská armáda přišla o 99 230 členů. Zdaleka ne všichni ale zřejmě byli zneškodnění v rámci ukrajinské obrany. Rusové se také zabíjejí navzájem při neopatrném zacházení se zbraní, informuje web Onet. Nejde o jedinou zvláštní příčinu, kvůli které řídnou řady ruské armády.

Podle expertů Conflict Intelligence Team (CIT) je na vině také opilost, nesprávný výcvik a špatný technický stav techniky. Ztráty proto Rusové mají i předtím, než odejdou na frontu. V důsledku použití nadměrného množství alkoholu dochází ke zraněním, rvačkám i vraždám. „Dalším důvodem je nedostatek nižších velitelů. V jednotkách nejsou poddůstojníci, kteří by dohlíželi na kázeň a pomáhali řešit konflikty, chybí důstojníci, kteří by zjišťovali, kdo v jejich jednotce slouží, jaký je to člověk. Navíc je nízká úroveň disciplíny,“ cituje web Onet ze zprávy CIT.

Moskva informace zatajuje

Výjimkou nejsou ani sebevraždy mezi ruskými vojáky. Americký Institut pro studium války (ISW) na začátku listopadu zveřejnil zprávu, ve které citoval velitele praporu Vostok v takzvané Doněcké lidové republice Aleksandera Chodakowského. Ten uvedl, že až 60 procent všech zrát ruské armády mohlo být způsobeno „bratrovražednou palbou“. Expeti ISW zároveň ale uvedli, že odhad je přehnaný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle Ukrajinců Rusům ve válce zničili už tři tisíce tanků

Podíl obětí mezi ruskými vojáky kvůli jmenovaným důvodům není možné podle vojenských odborníků odhadnout. Řada z nich ale poukazuje na to, že mezi Rusy překračuje číslo světové standardy a navíc postupem času kvůli válce na Ukrajině roste. Jak připomíná web Onet, ruské ministerstvo obrany od roku 2010 přestalo zveřejňovat statistiky o příčinách úmrtí v armádě a informace proto nejsou oficiálně zjistitelné.

Kde Rusko udělalo největší chybu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety