Stačí jedno pivo a řidiče čekají astronomické problémy. Zákazem řízení to nekončí

Řízení v opilosti je jedním z nejvážnějších prohřešků na silnicích. I proto státy hodlají za takové chování zpřísňovat tresty.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Nevěnování pozornosti jízdě, překročení rychlosti, nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, požití alkoholu před jízdou. To je jen pár důvodů, které stojí za většinou nehod. Některé z nich nemají šťastný konec. Na českých silnicích ročně zemřou stovky lidí. Často jde o nevinné oběti, které se stanou účastníkem nehody bez vlastního přičinění. Především při požití alkoholu se z motoristů stávají nebezpeční účastníci provozu, a proto se policisté na tento prohřešek při kontrolách zaměřují. Dechové zkoušky jsou součástí téměř každého zastavení hlídkou strážců zákona.

Záleží na hodnotě

Od roku 2009 se považuje dechová zkouška provedená analyzátorem dechu splňujícím další podmínky za dostatečný důkaz, aniž by bylo nutné provádět i lékařské vyšetření, připomíná web Dopravní právo. Následný trest, který se ukládá za požití alkoholu před jízdou se liší od zjištěné hodnoty. V Česku neplatí žádná tolerance, takže i jedno pivo před jízdou představuje problém. Pokud je řidiči naměřeno do 0,3 promile alkoholu, jde o přestupek, za který hrozí pokuta ve správním řízení až 20 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku platí na rozdíl od jiných evropských států nulová tolerance alkoholu a řidič proto nesmí nadýchat nic.

Body v tomto případě nejsou připsány, ale možný je zákaz řízení až na jeden rok, připomíná server Portál řidiče. V případě zjištění od 0,3 do 1 promile jde stále o přestupek, ale v tomto případě automaticky řidič dostane i 7 bodů. Pokud řidič požije alkoholu více a při kontrole je zjištěna hodnota nad 1 promile, jde už o trestný čin, který se neposuzuje ve správním řízení, ale u soudu. Kromě pokuty do 50 tisíc korun, zákazu řízení a přidělení bodů proto hrozí řidiči i odnětí svobody až na jeden rok.

Zabavení automobilu jako nový trest

V případě způsobení dopravní nehody či recidivy hrozí dokonce až tři roky vězení, připomíná dále web Portál řidiče. Tresty ale nejsou podle státu dostatečné a chystá se jejich zpřísnění. Zvýšit se mají hlavně pokuty při nadýchání do 0,3 promile. Nově by měl takový hříšník zaplatit pokutu od 7 do 25 tisíc korun. Změny, které plánuje ministerstvo dopravy mají dopadnout také na ty, kteří dechovou zkoušku odmítají. Nově by měl takový řidič zaplatit pokutu až do výše 75 tisíc korun, píše web Autosalon.

Novinkou by měla být také možnost zabavit řidičský průkaz na dálku. Tedy i v případě, že ho nemá provinilec u sebe. Na provinilce dojde také v sousedním Polsku, kde nedávno schválili velmi přísnou novelu zákona. Těm, kterým policie naměří více než 1,5 promile alkoholu, bude zabaven automobil, píše web Money. Konfiskace vozidla se má vztahovat také na ty, kteří způsobí opakovaně dopravní nehodu pod vlivem alkoholu či jim bude při nehodě naměřeno více než 0,5 promile alkoholu.

Jsou podle vás tresty za řízení pod vlivem u nás dostatečné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články