Za jedinou aplikaci v telefonu přijde faktura na 250 000 korun: Známý výrobce telefonů se zbláznil, lidi teprve teď začnou pořádně platit

Mnoho lidí si bez mobilních aplikací nedokáže už představit svůj život. Za některé nové technologie je ale třeba platit nemalé peníze.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Mobilní aplikace mají široké využití. Slouží ke komunikaci, k poslechu hudby, ke vzdělávání, k práci či k usnadnění cestování. Není proto překvapivé, že se zvyšuje čas, který používáním aplikací lidé tráví. V mnoha zemích už průměrný čas překonal 5 hodin denně, jak informuje web Inited. V Česku si během prvního čtvrtletí letošního roku stáhl alespoň jednu aplikaci každý druhý člověk, který vlastní chytrý mobilní telefon.

Aplikace může stát i čtvrt milionu

Nejoblíbenější jsou mobilní hry, aplikace sociálních sítí a ty, které slouží k trávení volného času jako je Spotify či Netflix, píše dále server Inited. Většina aplikací je zdarma, ale existuje také nemalá skupina těch, které jsou zpoplatněny. U některých může jít jen o symbolickou částku ve výši několika korun, některé ale mohou stát i tisíce. Brzy se může stát, že uživatele chytrých mobilních telefonů narazí i na aplikaci, která bude stát statisíce korun.

Společnost Apple aktualizovala cenové body pro aplikace a nově tak mohou stát až 10 tisíc dolarů. V přepočtu na české koruny proto může stát software do telefonu i 250 tisíc korun. Web Letem Světem Applem upozorňuje, že se nedá předpokládat, že by některý vývojář své dílo ocenil na tak vysokou částku, vyloučeno to ale není. Ostatní novinky, které v App Store nastaly mají ale uživatelům přinést větší radost.

Nové podmínky potěší vývojáře

Přidáním spousty nových cenových bodů, které lze u aplikací nastavit může dojít k určité vlně zlevnění, upozorňuje web Letem Světem Applem. Vývojáři si mohou také nově fixovat cenu za software, což umožní nabízet aplikaci neustále za stejnou částku. A to bez ohledu na to, jak bude Apple měnit ceny aplikací podle daňové politiky nebo inflace v dané zemi. Dosud platilo, že Apple si mohl s cenami aplikací hýbat, jak se mu zachtělo.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Bezplatné aplikace jako Facebook mají příjmy z reklamy, která cílí na uživatele

Nejdražší aplikace se vyskytují v segmentu her. Tam se také nachází i některé z těch nejlepších z hlediska kvality, například Candy Crush Saga. Mezi aplikace s nejvyšším hodnocením ale podle agentury UnitQ patří videoeditor InShot. Bez pochvaly ale neodešly ani známé sociální sítě jako Tiktok, WhatsApp, Telegram či Snapchat.

Kolik je maximální částka, kterou byste za aplikaci v telefonu zaplatili? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články