Konec ruské diktatury se blíží: Premiér se na videu vzbouřil proti Putinovu návrhu. Ten zůstal spolu s Lukašenkem v šoku

Ruský prezident Vladimir Putin ztrácí respekt a úctu nejen na Západu, ale i u svých dosavadních spojenců, kteří se od něj odvrací.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

O válce na Ukrajině se mluví jako o události, která bude stát za koncem ruské hlavy státu. Neúspěchy v bojích vyvolávají v samotném Rusku stále větší nespokojenost a od Putina se začínají odvracet i jeho nejbližší, jak Události247 informovaly zde. Šéf Kremlu si proti sobě poštval mnoho lidí především poté, co v září oznámil částečnou mobilizaci. Rusové se kvůli tomu uvědomili, že válka je reálná a může se velmi nehezky dotknout i jejich nejbližších. Putina za mobilizaci kritizoval například i předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin.

Pašinjanův hrdinský krok

Postavení ruského prezidenta je ohroženo nejen v jeho zemi, ale i v zahraničí. Není třeba připomínat, jak se od začátku invaze na Ukrajinu staví vůči Moskvě světoví lídři. Představitelé menších bezvýznamných států, kteří jsou na Rusku závislí, ale doteď nijak kriticky nevystupovali a světové mocnosti se nevzepřeli. I to se změnilo. Pozdvižení nedávno způsobil arménský premiér Nikol Pašinjan, který odmítl podepsat závěrečný dokument z jednání Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), které se uskutečnilo v Jerevanu.

iZdroj fotografie: Mikhail Klimentyev / Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Od ruského prezidenta Vladimira Putina se odvrací čím dál více dosavadních spojenců.

Písemnost se přitom týkala pomoci Arménii v souvislosti s agresí Ázerbájdžánu, připomíná web Onet. Podle Pašinjana nebyly závěry v dokumentu kompletní a dostatečné. „Absence jasného politického posouzení situace může nejen znamenat, že ODKB odmítá své spojenecké závazky, ale může být také Ázerbájdžánem interpretována jako zelená od ODKB k další agresi proti Arménii… V této podobě, se vší úctou, nejsem připraven tyto dokumenty podepsat,“ cituje jeho slova web Novinky.

Putin v šoku, Ukrajina se směje

Odmítnutí arménského premiéra podepsat písemnost velmi překvapila přítomného ruského prezidenta Vladimira Putina i běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který se snažil mu na jeho prohlášení něco odpovědět. Pašinjan ho ale nenechal a uvedl, že to je z jeho strany vše. „Děkuju mockrát!“ zopakoval dvakrát, píše server Novinky. Na to běloruský prezident zůstal jen nevěřícně zírat a rozhazoval rukama. Šéf Kremlu odhodil pero a rukama naznačil překvapené gesto, píše dále web Onet.

Události si ihned všimli ukrajinští představitelé. „Nikol Pašinjan odmítl podepsal deklaraci po summitu Rady Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Ve skutečnosti to znamená, že se ODKB úplně rozpadla. Putin upustil pero, Lukašenko je v šoku,“ naspal na sociální síť Twitter poradce ministra vnitra Anton Heraščenko. Členem ODKB jsou vedle Ruska, Běloruska a Arménie, také Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, připomíná web Novinky.

Jaké další kroky podle vás učiní Rusko?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články