Babiš prezidentem: Se stíhaným expremiérem v čele státu čeká Česko absolutní pohroma

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je jedním z favoritů prezidentské volby, přestože je velmi kontroverzní osobou.

i Zdroj fotografie: S vědomím SMRT - Strana Mírových Revolučních Tradic / Twitter
                   

Andrej Babiš do politiky vtrhl jako uragán v roce 2013, kdy byl zvolen do Sněmovny. Jeho hnutí ANO mělo ve svých prvních parlamentních volbách takový úspěch, že se stalo hned součástí vlády a Babiš se stal ministrem financí. Řada lidí z toho měla radost, mnoho dalších začalo žít v obavách. Miliardář a podnikatel řídící státní kasu vzbuzoval mnoho pochybností. Řada z nich se naplnila.

Stejný jako Krejčíř?

Babišův střet zájmů byl natolik velký, že pod nátlakem nakonec v roce 2017 vložil svůj holding Agrofert do svěřenských fondů. Tím měla být celá záležitost podle Babiše vyřešena, což mu mnoho lidí uvěřilo. I proto své další parlamentní volby vyhrál a stal se premiérem. Střetu zájmů se ale nezbavil, což potvrdila i Evropská komise, jak píše web iRozhlas. Problémem bylo přidělován dotací společnostem spadajících pod holding Agrofert, což dodnes zaměstnává české úředníky.

Nejen tyto nedořešené kauzy dělají z Babiše nevhodného kandidáta pro Pražský hrad. Šéf hnutí ANO má i mnoho kontroverzních vazeb. Podle investigativního novináře Jaroslava Kmenty, Babiše od Františka Mrázka či Radovana Krejčíře odlišuje jen to, že se nezapletl do násilné trestné činnosti, píše web E15. Kmenta, který o Babišovi napsal knihu, v minulosti uvedl, že šéf hnutí ANO chce být premiérem jen proto, aby ochránil sebe a svou rodinu před vězením, doplňuje E15.

Soud a volby za sebou

V loňských parlamentních volbách Babiš prohrál a o post předsedy vlády přišel. Před pár týdny se mohl naplno rozjet soudní proces v kauze Čapí hnízdo. Babiš měl získat na farmu neoprávněně peníze z evropských fondů, a proto čelí obvinění z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. V případě uznání viny mu hrozí až deset let vězení, připomíná web Reflex. Soud má s Babišem pokračovat v týdnu od 19. prosince a vyloučeno není ani jednání v lednu. Mohlo by tak dojít ke křížení soudního procesu s prezidentskou volbou.

iZdroj fotografie: Uživatel Richenza / Creative Commons / CC BY-SA
Čapí hnízdo – kontroverzní místo, které rozdělilo český národ

Nastat tím může zajímavá situace, protože zvolením by získal imunitu. I to může hrát roli v jeho rozhodování, zda do souboje o Hrad jít. Jasno má být 31. října. Ovlivňovat kandidaturu může také kalkul toho, co dalšího kromě imunity to Babišovi přinese. Česko si ale zaslouží prezidenta, který funkci nevykonává jen pro vlastní zájmy. Babiš toho může také hodně pokazit svou neobratnou komunikací v mezinárodních jednáních. Přestože se tak spousta občanů těší až úřad opustí Miloš Zeman, s nástupem Babiše by nebylo vyloučeno, že by si po něm ještě zasteskli.

Volili byste Babiše jako prezidenta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články