Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš začíná podle dat ze sázkových kurzů ztrácet. Ostatní kandidáti naopak posilují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle serveru Seznam Zprávy má Petr Pavel před Andrejem Babišem aktuálně náskok 0,7 procenta. Podle dat sázkových kanceláří má generál ve výslužbě šanci, že se stane příští hlavou státu 30,7 procenta, zatímco bývalý předseda vlády 30 procent. Rozdíl sice není nijak velký, ale může jít o první signál, že začíná šéf hnutí ANO ztrácet. Důvodů, proč se tak děje, může být hned několik. Jak připomíná web Seznam Zprávy, škodit může Babišovi agresivní kampaň, která je doprovázená nejen slovními útoky, ale také řadou fyzických potyček.

Agresivní nekampaň

Velmi to vřelo mezi Babišovými odpůrci a příznivci minulý týden například na mítinku v Ústí nad Labem, jak informoval server Deník. Šéf hnutí ANO své cesty obytným autem po republice podniká od začátku léta. Přestože vše nasvědčuje tomu, že jde o prezidentskou kampaň, Babiš tvrdí, že voliče objíždí jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami. Jeho cesty vyvolávají bouři nevole u odpůrců. Jak připomíná web Deník, na mítincích proběhly také dva kontroverzní zásahy policistů v civilu.

Nejen agresivní útoky na Babišových akcích ale snižují jeho šance stát se příštím prezidentem. Názor voličů může ovlivnit také nedávná zahraniční kauza. Jak Události247 informovaly, šéf hnutí ANO je vyšetřován francouzskou policií pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí na francouzské Riviéře. Věc, která by mnoho politiků stála kariéru, ale podle analytiků nijak extrémně věrností Babišových voličů nepohne.

Nepotvrzení kandidáti v čele

Data ze sázkových kanceláří sice naznačují zakolísání podpory, ale může jít jen o dočasný jev a lidé expremiérovi jeho poslední prohřešky opět odpustí tak, jak mnohokrát v minulosti. Stačí vzpomenout kauzu Čapí hnízdo, odvlečení vlastního syna na Krym, dále prohru sporu, že je veden jako agent StB. Je však důležité připomenout, že Babiš stále oficiálně nepotvrdil, že se bude o post příští hlavy státu ucházet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pražský hrad

Zřejmě si své rozhodnutí nechá až na poslední chvíli. Oficiálně svou prezidentskou kandidaturu neoznámil ani bývalý vysoký představitel české armády Petr Pavel. Jak píše ČTK, dojít k tomu má na začátku září až bude mít sesbíraných 50 tisíc podpisů, protože che být nezávislým kandidátem. Babiš by se naopak zřejmě při kandidatuře opřel o podporu poslanců. Prezidentské volby se uskuteční příští rok v lednu.

Koho budete v prezidentských volbách volit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů