Kdo je největším absentérem ve Sněmovně? Pracovní morálka předních politiků, placených z našich daní, je k smíchu

Ministr vnitra Vít Rakušan a šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek se zúčastnili v tomto volebním období méně než poloviny sněmovního hlasování.

i Zdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
                   

Většina zaměstnanců má 20, maximálně 25 dnů dovolené na celý kalendářní rok. V případě, že si chce někdo užívat více volna, musí počítat s tím, že mu to nebude proplaceno, nebo se s ním zaměstnavatel rovnou rozloučí. Tedy v případě pokud se mu forma neplaceného volna nelíbí. Poslanci ale takové překážky řešit nemusí. V případě, že se zrovna nemohou do Sněmovny dostavit, pošlou jednoduše omluvenku. Nikdo nezkoumá jejich počet. S vysokým platem přesahujícím 90 tisíc korun měsíčně mohou vždy počítat.

Nepěkné skóre členů vlády

Podle statistiky účasti na hlasování, která vypovídá o tom, jak se do procesu práce poslance dotyčný zapojil, by si někteří nezasloužili ani polovinu ze své odměny. Velmi častou absenci mají i členové vlády. Někteří se nezúčastnili více než poloviny hlasování ve Sněmovně. Rekordmanem v tomto směru je šéf resortu vnitra Vít Rakušan, který hlasoval 615krát a zapojil se tak do hlasování jen ve 49,6 procentech případů. Omluvenek poslal více než 500.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
Vít Rakušan

Velmi podobně je na tom ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který se také zúčastnil méně než poloviny hlasování. Konkrétně v 48,8 procentech případů. Ani někteří další členové vlády na tom nejsou z tohoto hlediska zrovna nejlépe. Jen zhruba poloviny hlasování se zúčastnil také premiér Petr Fiala, šéfka resortu obrany Jana Černochová či ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Nad 60 procent účasti na hlasování pak má šéf ministerstva dopravy Martin Kupka, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a šéf státní kasy Zbyněk Stanjura.

Pilný Okamura

Všichni zmiňovaní jsou ale stále velmi pilní oproti bývalému premiérovi Andreji Babišovi. Jak vyplývá z údajů Poslanecké sněmovny, šéf hnutí ANO se zúčastnil hlasování jen v 21 procentech případů a poslal více než 800 omluvenek, většinou z pracovních důvodů. Babiš má pro to své důvody. „Jezdím za lidmi, naslouchám jejich problémům a snažím se je následně řešit. Do Sněmovny chodím podle pokynu předsedkyně našeho klubu Aleny Schillerové,“ uvedl pro server Blesk. Dochází jen na důležitá hlasování.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Tomio Okamura

„Nebudu tam ale trávit nekonečné hodiny a poslouchat třeba to, jak si Michálek a Okamura vyčítají vířivku a další věci,“ uvedl Babiš pro Blesk. Právě z Tomia Okamury by si ale bývalý předseda vlády mohl vzít příklad. Omluvenek poslal téměř desetkrát méně než Babiš, a to 89. Celkem se tak šéf hnutí SPD zúčastnil 77,4 procent hlasování. A i ve vládě se najde někdo, kdo se účastní hlasování pravidelně. Ministr kultury Martin Baxa nechyběl v 86,6 procentech případů.

Co si o docházce jednotlivých politiků myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články