Volby 2023: Jde do tuhého, Babiš mění strategii. Podle Pavla je prolhaný a ukňouraný

Voliči poslali do druhého kola voleb generála ve výslužbě Petra Pavla a expremiéra Andreje Babiše. Oba kandidáti již odhalili, jakou kampaň na následující týdny plánují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos, Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Výsledek mezi postupujícími byl velmi těsný. Pavel získal 35,4 procent hlasů, Babiš pak 34,99 procent, píše web ČT24. Kdo nakonec na Pražském hradě usedne voliči rozhodnou ve druhém kole prezidentské volby, která se uskuteční v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna. Vítěz poté vystřídá ve funkci prezidenta Miloše Zemana, který je hlavou státu už deset let. I vzhledem k těsným výsledkům se předpokládá vyhrocenější kampaň, než kterou oba kandidáti vedli dosud.

Snaha o diskreditaci

Babiš se vůči Pavlovi ostře vymezoval už ve svém prvním povolebním projevu. V něm například uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem,“ je ruský prezident Vladimir Putin. Narážel tím na skutečnost, že generál ve výslužbě byl členem KSČ a v 80. letech studoval u vojenské rozvědky. Expremiér se dále vyjádřil, že pokud bude Pavel na Hradě, nebude to dobře pro občany, neboť bude vykonávat jen vůli vlády a možná svých sponzorů, píše ČT24. Je tak jasné, že ve volbách začne už brzy jít do tuhého.

Šéf hnutí ANO svým projevem podle expertů odstartoval negativní a konfrontační kampaň, uvádí web Novinky. Politologové vidí ve slovech Babiše snahu odradit Pavlovy voliče. Expremiér si je totiž vědom toho, že jeho vítězství je papírově vzdálené. Podporu generálovi ve výslužbě vyjádřila většina neúspěšných kandidátů a v případě, že by je jejich voliči poslechli, Babiš nemá šanci. Například třetí v pořadí Danuše Nerudová dostala 777 tisíc hlasů. Kromě toho může Pavel čerpat voliče i u dalších neúspěšných kandidátů jako je Pavel Fischer nebo Marek Hilšer.

Babiš nemá kde brát

Babišovi tak nezbývá nic jiného než oslovit voliče Jaroslava Bašty či se zaměřit na nevoliče, zhodnotil pro web iRozhlas politolog Vít Hloušek. Expremiér si je ohrožení své cesty na Hrad dobře vědom a dá se tak předpokládat tvrdá kampaň. „Ten projev byl velmi konfrontační, vůči vládní koalici a Pavlovi. Babiš vytáhl hned tvrdý kalibr,“ citují Novinky názor politologa Miroslava Mareše. S tím souhlasí i politolog Josef Mlejnek: „Z toho Babišova vystoupení bylo jasné, jaké základní obrysy tomu chce dát,“ řekl pro Novinky.

iZdroj fotografie: Zwez / Creative Commons / CC BY SA
Generál ve výslužbě Petr Pavel dostal v prvním kole prezidentských voleb o zhruba 23 tisíc hlasů více než druhý Babiš

Slova Babiše nenechal bez reakce ani jeho protikandidát. „Starý Andrej Babiš je pryč. Jeho přívětivá tvář pro první kolo už je minulostí a teď tady opět máme toho prolhaného, ukňouraného Andreje Babiše,“ řekl pro ČT24 Pavel. Ten se podle svých slov k tomuto způsobu kampaně uchýlit nehodlá. Své voliče hodlá přesvědčit tím, že se bude držet pravdy, nebude na nikoho „kydat hnůj“ a bude nabízet „skutečná řešení, a ne pouze sliby,“ uvádí dále ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále