Který kandidát na prezidenta má největší šanci? Výsledek může být pro spoustu lidí překvapivý

Andrej Babiš ztratil své dlouhodobé prvenství na nejpravděpodobnější příští hlavu státu. V kurzech sázkových kanceláří mu výrazně odskočil největší konkurent. Dohání ho i další.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dlouho to vypadalo, že šéf hnutí ANO nemá mezi kandidáty na prezidenta příliš velkou konkurenci. Po prohraných parlamentních volbách, kdy přišel o premiérské křeslo si mnoho jeho příznivců udělalo jasnou představu, že mu připadne alespoň prezidentský post. Ve většině průzkumů veřejného mínění i podle kurzů sázkových kanceláří byl jasným favoritem. Navíc měl zpočátku i podporu dosavadní hlavy státu Miloše Zemana. Zdá se ale, že Babiš dostatečně svou startovací pozici nevyužil, případně už ho dohnaly všechny jeho problémy.

Nerudová všechny dohání

Aktuálně to podle kurzů sázkových kanceláří vypadá, že na Hrad usedne generál ve výslužbě Petr Pavel. Jak je znatelné z webu sázkové kanceláře Tipsport, jeho kurz se výrazně proměnil, místo 7.00 je nyní na 2.10. Naopak Babiš ztratil, když je jeho kurz místo dosavadních 3.00 už 4.50. Díky tomu už nemá předseda hnutí ANO konkurenci jen v generálovi ve výslužbě, ale také v bývalé rektorce Mendelovy univerzity Danuši Nerudové. Ekonomka také výrazně zvyšuje své šance, když se její kurz změnil ze 7.00 na 4.50. S Babišem jsou tak na stejné úrovni.

iDanuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka, bývalá předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a v letech 2018 až 2022 rektorka Mendelovy univerzity v Brně

Stejné kurzy hlásí i sázková kancelář Chance. Drobná odchylka je pak znatelná u sázkové kancelář Fortuna, která přisuzuje šéfovi hnutí ANO výhodnější pozici, a to kurz 4.20. Právě na základě kurzů sázkových kanceláří sestavil šance na výhru v prezidentské volbě i web Mandáty. Pavel tak má 36 procentní šanci být příští hlavou státu a Babiš s Nerudovou mají shodně šanci 16 procent. Relativně dobrou pozici pak má ještě předseda odborových svazů Josef Středula, kterému web Mandáty přisuzuje na základě dat sázkových kanceláří 12 procent.

Babišova kandidatura je nejistá

Právě odborový předák má podporu i stávající hlavy státu. Navíc jako šéf největší odborové organizace v zemi má možnost veřejně komentovat aktuální dění a být viděn. Je tak možné, že jeho šance mohu v průběhu času nadále růst. Naopak Babiš může být tím, který bude nadále ztrácet. Roli v tom může hrát relativní neúspěch v senátních volbách, probíhající soud v kauze Čapí hnízdo, kde se v jeho neprospěch rozhodl vypovídat i jeho syn.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Kauza Čapí hnízdo bude u soudu pokračovat 17. října

Dále se potvrzuje, že špatné hospodaření jeho vlády dává státu velmi nevýhodnou pozici, jak zvládnout energetickou krizi. V neposlední řadě je pak důležité uvést, že bývalý premiér dosud nepotvrdil, že na Hrad bude kandidovat. S konečným rozhodnutím stále otálí. Zřejmě vyčkává na to, jaké bude mít reálné šance. Je všeobecně známo, že Babiš prohru nesnáší. Hnutí ANO by tak nakonec mohlo navrhnout jako kandidátku do prezidentských voleb bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články