Babiš chtěl zastropovat ceny paliv stejně jako v Maďarsku. Kvůli tomu tam teď ale zavírají benzínky

Expremiér Andrej Babiš dával za vzor kvůli cenám pohonných hmot zemi, která se nyní potýká s velkými problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos, ČOI
                   

Ceny pohonných hmot aktuálně druhý týden v řadě klesají. Benzín za poslední týden zlevnil o padesát haléřů a nafta dokonce o korunu padesát. Lze ji pořídit i za méně než 40 korun za litr, jak informuje web Stream. Přesto zůstávají mezi jednotlivými čerpacími stanicemi velké rozdíly. Řada lidí je z toho nešťastná a viní z vysokých cen vládu. V minulosti dával rady české vládě i bývalý premiér Andrej Babiš. Nabádal kabinet Petra Fialy, ať se inspiruje v Maďarsku a zastropuje ceny paliv.

Maďarský krok vedle

Jak se ukazuje, Česko může být rádo, že ministři k takovému kroku nepřistoupili. Zastropování cen s sebou nese i značné omezení pro maďarské motoristy. Nemohou si vzít neomezené množství pohonných hmot a na stovkách čerpacích stanic je čekají prázdné nádrže, píše web Extra. „Bezpečné zásoby paliva v Maďarsku se zhroutily, u některých vrtů mohou na dobu neurčitou nastat omezení a potíže se zásobováním,“ uvedl pro server Portfolio prezident Asociace nezávislých čerpacích stanic Gábor Egri.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Maďarsku mohou za zastropované ceny tankovat jen vozidla s maďarskou SPZ

Důvod je jasný: poptávka po benzínu a naftě kvůli nižší ceně roste, ale do země proudí mnohem méně ropných produktů. Přitom provozovatelé čerpacích stanic předem upozorňovaly, že zastropování cen přinese potíže a varovali před likvidací jejich byznysu. Budapešť na to ale reagovala po svém a nepřizpůsobivé pumpaře převzal státní podnik MOL. Situaci ztížila také událost, kdy ruská raketa zasáhla ropovod Barátság a nastala odstávka jedné z největších rafinérii v zemi, připomíná web Extra.

Babišova Pumpa

MOL proto omezil dodávky zákazníkům, kterým není povinen zásobovat, píše ČTK. Celkem opatření dopadlo na 194 maloobchodníků, kteří provozují po celé zemi deset procent čerpacích stanic. Na situaci reagují i čeští politici. „V Maďarsku chybí nafta i benzín. Říkal jsem to hned, když náše opozice tepala, že musíme ceny benzinu a nafty zastropovat. Takto to většinou dopadá vždy, když stát začne regulovat cenu a stanoví ji níže, než je cena tržní. Přijde nedostatek a fronty,“ uvedl na sociální síti Twitter Jan Skopeček z ODS.

Babiš přitom v minulosti volal po tom, aby kabinet zastropoval ceny. Například na 35 korun za litr. Bývalý premiér přitom má ve svém svěřenském fondu společnost Imoba, pod kterou spadá čerpací stanice Pumpa v Průhonicích a může jít proto příkladem. Sám se v minulosti chlubil na sociální síti Facebook, že jsou na ní nejlepší ceny z celé dálnice D1. Později ale také uvedl, že na ceny na Pumpě nemá žádný vliv, jak informuje web CNN Prima News.

Uvítali byste zastropování cen pohonných hmot v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články