Putinovo eso v rukávu: Existuje až 50% šance, že se do války zapojí nový aktér, tvrdí analytik

Kvůli společnému cvičení běloruské a ruské armády jsou dělostřelecké jednotky Běloruska ve zvýšené vojenské aktivitě. Zapojení Běloruska do války se stává více pravděpodobné.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creative Commons / CC BY SA
                   

Ruští a běloruští vojáci se účastní společných vojenských cvičení už řadu týdnů, připomíná web Express. Nedávno Minsk navíc oznámil, že společné aktivity budou pokračovat i nadále. Běloruská armáda tak stupňuje svá vojenská cvičení ve chvíli, kdy rostou obavy, že dojde k útoku ruských sil na Ukrajinu ze severu. Ve společných cvičeních vychází ze zkušeností ruských vojsk s boji na Ukrajině, přičemž důraz je kladen na střety ve městě, informovala ČTK s odkazem na oznámení běloruské ministerstva obrany.

Až do února budou cvičení pokračovat

Běloruský resort obrany také s předstihem oznámil, že 16. ledna začnou společná letecká cvičení. Trénink týkající se vojenských letišť a výcvikových oblastí letectva a protivzdušné obrany má v Bělorusku probíhat až do 1. února, píše ČTK. Všechny informace proto stále podněcují spekulace, jestli se běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nechystá na Ukrajinu vyslat i své vojáky.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putin a Lukašenko jsou dlouhodobí spojenci a válka na Ukrajině jejich přátelství ještě posílila

Web Express upozorňuje, že ve stavu zvýšené vojenské aktivity jsou rovněž běloruské dělostřelecké jednotky. I ty se mají podle oznámení běloruského ministerstva obrany zapojit do společných cvičení na ruskou stranu. „Postup činností kontroloval náčelník Generálního štábu ozbrojených sil – první náměstek ministra obrany Běloruské republiky generálmajor Viktor Gulevič,“ cituje z oznámení web Express.

Podle šéfa obranné analytické firmy Rochan Consulting Konrada Muzaka je navíc intenzita současných vojenských cvičení v Bělorusku nejvyšší od studené války a hrozí tak až padesátiprocentní šance, že do války nový aktér v podobě Běloruska skutečně aktivně vstoupí. Minsk by v případě svého zapojení do bojů mohl na frontu vyslat 100 až 200 tisíc vojáků, dodává web Express. Je více než jasné, že Putinovi by podobné počty vojáků více než prospěli. Běloruské jednotky by se tak daly považovat za Putinovo eso v rukávu.

Bez běloruské pomoci útok ze severu nebude

Podle ukrajinských velitelů má nyní Rusko na běloruském území zhruba 15 tisíc vojáků, což je velmi malý počet pro zahájení velké ofenzivy. Bez pomoci běloruských spojenců proto útok ze severu na Ukrajinu nebude možný. Moskva navíc nebudu chtít podruhé selhat. Své jednotky poprvé poslala na sever už na začátku invaze při útocích na Kyjev, po několika dnech neúspěšného snažení se ale musely ruské síly z okolí hlavního města stáhnout.

Ukrajina je na případný útok ruských a běloruských sil podle plukovníka Ramana Vološčuka připravena, uvádí web Express. Někteří odborníci ale nepředpokládají, že se nakonec Minsk do války zapojí. Podle analytika Pavla Havlíčka je důvodem vrtkavá pozice Lukašenka a naopak silný vliv exilové vlády, uvádí web iRozhlas. Uškodit by to mohlo navíc i Moskvě. „Zapojení běloruských sil do války na Ukrajině by se pro Rusko mohlo ukázat jako vysoce kontraproduktivní,“ potvrdil pro iRozhlas i expert Richard Stojar.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články