Bělorusko jako další hráč ve válce: Rozvědka odtajnila Putinův a Lukašenkův společný plán

Válka na Ukrajině se nevyvíjí podle ruských představ, a proto zřejmě připravují další fázi, do které zapojí i Bělorusko.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Poslední dny ukazují, že Rusko začíná být opravdu zoufalé. Přichází o okupovaná území, a tak se snaží ukrajinskou morálku zlomit masivním ostřelováním. Jak informuje web CNN Prima News, podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského došlo za jeden den k téměř 400 úderům na východě země. Nejtvrdší boje probíhají nadále v Doněcké oblasti. Dopředu se naopak daří ukrajinským silám postupovat v Luhanské oblasti, píše dále web CNN Prima News. To rozhodně Moskvu nepotěší, když se nedávno musela smířit se ztrátou strategického Chersonu.

Plán dalšího vývoje událostí

Další ztráta získaného území by byla potupná. Pokud chce Rusko ve válce na Ukrajině dosáhnout nějakých výsledků, musí změnit strategii. A podle ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) se chystá Kreml zamíchat kartami prostřednictvím uměle vyvolaných útoků v Bělorusku, píše server Onet. Teroristické útoky mají proběhnout na několika místech, a to včetně jaderné elektrárny v Astravieci, tvrdí HUR. Za celou akcí mají stát ruské speciální služby, které se budou snažit vyvolat jiný dojem.

„Za provedení útoků budou tradičně zodpovědní občané NATO a Ukrajiny, kteří jsou údajně oblečení v běloruských vojenských uniformách,“ cituje z prohlášení HUR web Onet. Cíl je jasný: vznik důvodu, proč se má do konfliktu na Ukrajině zapojit i běloruská armáda. Podle HUR už mají být do nejvyšší pohotovosti uvedeny pohraniční stráže, ministerstvo vnitra i běloruské KGB. „To vše má podle autorů tohoto projektu urychlit zapojení běloruské armády do války na Ukrajině na straně okupantů,“ cituje dále z vyjádření HUR web Onet.

Doktrína mluví jasně

Potvrzuje to tak domněnky, které se objevily již v říjnu, kdy se ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko dohodli na nasazení společné regionální skupiny vojáků. „Kvůli zhoršení situace na západních hranicích svazového státu jsme se dohodli na rozmístění regionální skupiny Ruské federace a Běloruské republiky,“ cituje web Novinky běloruského vůdce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruský prezident Alexander Lukašenko dlouhodobě svůj ruský protějšek obhajuje. Putin za to Minsk podporuje finančně

Pojem regionální skupina pochází z vojenské doktríny Unie Ruska a Běloruska. Ta zároveň považuje útok na území jednoho z členských států za útok na oba. Jak dále upozorňuje web Novinky, zřejmě není náhodné, že k poslední aktualizaci dokumentu došlo jen pár dní před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Bělorusko se sice aktivně dosud do konfliktu nezapojilo, ale od začátku umožňuje ruské armádě útočit z jejího území.

Kdy podle vás válka skončí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa