Bělorusku se nelíbí kroky Polska na společných hranicích

Vztahy Běloruska a Polska se vyhrocují i kvůli odlišným postojům k válce na Ukrajině. Minsk stojí na straně Ruska, Varšava naopak podporuje Kyjev.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bělorusko přišlo v pátek s velkou kritikou vůči Polsku, informuje web Onet. Příčinou je skutečnost, že polský ministr vnitra Mariusz Kamiński rozhodl o uzavření jednoho z důležitých hraničních přechodů. „Z důvodu důležitého zájmu bezpečnosti státu jsem se rozhodl od 10. února letošního roku od 12:00 hodin až do odvolání přerušit provoz na polsko-běloruském hraničním přechodu v Bobrownikách,“ napsal ve čtvrtek na sociální síti Twitter.

Minsk postup Polska pobouřil

Rozhodnutí polských úřadů Bělorusko označilo za katastrofální a považuje ho za akci, která „může vést ke zhroucení na obou stranách hranice“, uvádí web Onet. Když bezprostřední čtvrteční kritika ke zvrácení rozhodnutí nijak nepomohla, šlo v pátek Bělorusko ještě dál. Minsk označil polský krok za „iracionální a nebezpečný“. Jak nicméně uvádí web Seznam Zprávy, rozhodnutí o uzavření důležitého přechodu v Bobrownikách bylo nečekané. Oznámení navíc přišlo jen den předtím, než začalo platit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro přepravce zůstal nyní otevřený už jen jeden ze tří polsko-běloruských hraničních přechodů

Minsk rovněž obviňuje polské úřady, že rozhodnutí bylo přijato záměrně za účelem „dalšího zhoršení situace na hranicích a omezení cestování občanů“, uvádí Onet. Ztížení situace přiznávají také dopravci, podle kterých je komplikovaný už nynější stav. V loňském roce překročilo polsko-běloruskou hranici zhruba 602 tisíc nákladních vozidel, což je asi o polovinu méně než v roce 2021, dodávají Seznam Zprávy. Nyní zůstal pro přepravce otevřený už pouze jeden ze tří polsko-běloruských hraničních přechodů, kterým je terminál Terespol – Brest.

Napětí se bude zvyšovat

Polský krok jednoznačně povede k dalšímu narušení už tak napjatých vztahů obou zemí. Podle serveru RP má rozhodnutí Varšavy dát běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi jednoznačný vzkaz, že „žerty skončily“. Zároveň má jít o odvetu za polsko-běloruského novináře Andrzeje Poczobuta, kterého běloruský soud odsoudil k 8 letům vězení. Došlo k tomu jen den předtím, než se Polsko rozhodlo uzavřít důležitý hraniční přechod.

Poczobuta běloruské úřady obvinily mimo jiné za „podněcování k sociální nenávisti“, píše web iRozhlas. Polsko tento krok tvrdě odsoudilo a přišlo s odvetnou reakcí. Jak píše web Onet, po novinářově odsouzení polské ministerstvo vnitra informovalo, že připravuje podklady pro zapsání více osob spojených s režimem Lukašenka na sankční seznam. Nejmenovaný člen polské vlády tento krok označil za signál vůči Minsku, že Varšava může zajít mnohem dál, uvádí web RP.

To v pátek v Bruselu potvrdil také premiér Mateusz Morawiecki. Uvedl, že nevylučuje, že Polsko kvůli rostoucímu napětí ve vztazích s Běloruskem uzavře další společné hraniční přechody. „Bělorusko hraje tak, jak to hraje Kreml,“ cituje Onet šéfa polské vlády.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články