Ve městech se začínají objevovat skupiny lidí, které mohou být pro bezpečí Čechů kritické

V Česku přibývá případů násilí ze strany určité skupiny lidí. Některá města jsou z problému zoufalá a hledají možnosti, jak tomu předejít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vážné potíže s bezdomovci nemají jen velká města, ale i ta menší, informuje web iDnes. Patří mezi ně i Chrudim. Město proto přistoupilo k posílení výjezdů městské policie, v ulicích přibyly kamery a došlo i na odšroubování laviček z míst, kde se bezdomovci nejčastěji scházejí. K výraznému zklidnění situace přesto nedošlo. Důvodem je i to, že mezi lidmi bez domova jsou převážně mladší ročníky, které jsou agresivnější.

Nový trend

„Zatímco ti starší si nikoho moc nevšímali, tito mladí, noví bezdomovci se vzájemně okrádají, surově se perou, napadají se navzájem a napadají i kolemjdoucí,“ uvedl pro server iDnes starosta Chrudimi František Pilný. K problémům často dochází před supermarkety, kde se snaží lidé bez domova získat peníze od nakupujících. Žebrání je ale spíše tím menším problémem, který bezdomovci v Chrudimi představují.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejvíce bezdomovců je v Moravskoslezském kraji, Praze a v Jihomoravském kraji

„Nejhorším případem je tu alkoholička, která se obnažuje před dětmi a pravidelně souloží s několika dalšími bezdomovci najednou na lavičkách i autobusových zastávkách. Občas i napadá kolemjdoucí,“ uvedl starosta pro web iDnes. Přestože několik lidí bez domova mělo vždy každé město, s takovými problémy se v minulosti nepotýkalo. Navíc se počet lidí bez domova zvyšuje. Svůj díl viny na tom má i pandemie covidu-19, jak informoval server Seznam Zprávy loni na podzim.

Policie většinou nekoná

Už tehdy Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy, upozorňoval, že v dalších měsících a letech počty lidí bez domova porostou. Vše navíc zrychlila energetická krize, kdy spousta lidí nemá dostatek prostředků na to udržet si nájemní bydlení. Nejvíce přibývají bezdomovci v hlavním městě. „Od roku 2013 počet lidí bez domova klesal. Až v loňském roce se trend změnil,“ potvrdila pro web iDnes zástupkyně Organizace Naděje Hana Šimková. Zvyšují se hlavně počty mladých lidí do 26 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie vyjíždí téměř každý den k problematickým bezdomovcům

Právě bezdomovci od 18 do 30 let jsou přitom nejproblematičtější a nejagresivnější skupinou, jak píše dále web iDnes. Policie je na ně často krátká. V případě přestupku může uložit pouze pokutu, kterou stejně není možné vymoci. K zásadním trestům nesahá ani při vlastním ohrožení. „Jeden z bezdomovců vytáhl sekyru a chtěl zaútočit na policistu, který mu ji sebral. Po odebrání sekyry se pán pohyboval volně. Nechápu, proč mu nenasadili pouta,“ podělil se o svou zkušenost s webem iDnes obyvatel Kolína, kde také narůstá počet lidí bez domova.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články