Biden zvažuje při příležitosti prvního výročí války na Ukrajině zásadní návštěvu

Americký prezident Joe Biden plánuje v době prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu zásadní návštěvu.

i Zdroj fotografie: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bílý dům sice plánovanou návštěvu Evropy dosud nepotvrdil, kolující informace však vychází ze dvou nejmenovaných, vysoko postavených zdrojů z Bidenovy administrativy, píše web Plus Jeden Deň. Podle nich se ještě dolaďují detaily cesty šéfa Bílého domu na starý kontinent. Uvažuje se o návštěvě Polska coby země, přes kterou putují zbraně dodávané na Ukrajinu. Na polském území jsou navíc tisíce amerických vojáků, kteří tam cvičí členy ukrajinské armády.

Neutuchající podpora USA

Na Ukrajinu se však Biden pravděpodobně nevydá, uvádí web Plus Jeden Deň. Důvodem jsou přetrvávající obavy z bezpečnostních rizik, která by s sebou cesta do válčící země nesla. V úvahu nicméně připadá, že americký prezident v den ročního výročí invaze na Ukrajinu vystoupí se zásadním projevem. Šéf Bílého domu bude chtít dát najevo podporu Ukrajině, a proto by mohl například oznámit nový balík pomoci válkou zasažené zemi, píše ČTK.

iZdroj fotografie: mark6mauno / Creative Commons / CC BY
USA dlouho s posláním svých tanků na Ukrajinu váhaly kvůli možnému útoku na ruské území

USA poskytují Ukrajincům vůbec největší vojenskou podporu. Aktuálně chystají dodávku 31 tanků Abrams, ačkoli takový krok ještě donedávna Washington odmítal, připomíná ČTK. Minulý týden USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další balík vojenské pomoci v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55,4 miliardy korun).

Součástí bude 59 bojových vozidel pěchoty Bradley a 90 obrněných transportérů Stryker, píše web CNN Prima News. Ukrajina se může těšit také na další střely pro raketomety HIMARS, rakety protivzdušné obrany pro systém NASAMS a munici do kanonů.

Americká první dáma už na Ukrajině byla

CNN Prima News dodává, že Washington od začátku války Kyjevu poskytl vojenskou pomoc v hodnotě 26,7 miliard dolarů (asi 589,5 miliardy korun). Nejen tímto způsobem se ale Spojené státy snaží Ukrajinu podpořit. Americký prezident se vydal do Evropy už měsíc po zahájení ruské invaze. V březnu loňského roku Biden navštívil Brusel, kde se setkal s lídry NATO, Evropské unie a zemí G7 a poté zamířil do Varšavy, informuje web iRozhlas.

Americká první dáma Jill Bidenová šla v gestu podpory Ukrajině ještě dál. V květnu navštívila manželka amerického prezidenta Ukrajinu. V Užhorodu se setkala s ukrajinskou první dámou Olenou Zelenskou, píše web Deník. Na ukrajinském území tehdy pobyla zhruba dvě hodiny, během kterých navštívila i jednu z místních škol, kde byli umístěni uprchlíci. Příjezd Bidenové na Ukrajinu byl v té době nečekaný. Stalo se tak v rámci jejího pobytu v sousedním Slovensku.

Myslíte si, že Bidenova návštěva evropských zemí bude přínosná?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články