Radary rychlosti jsou postrachem řidičů. Ti ani netuší, že jim z nich může přijít pořádně mastná pokuta

Radary v obcích a městech stále přibývají. Jejich účelem přitom není jen upozornění řidičů na vyšší rychlost a s tím související žádoucí zpomalení.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Setkat se s nimi je možné i tam, kde to nikdo nečeká. Za poslední roky radary vyrostly i v těch nejmenších vesničkách a některé obce mají měřičů rychlosti rovnou několik. Původní myšlenkou jejich instalací bylo zvýšit bezpečnost v ulicích, a proto se umisťovali hlavně u škol či dětských hřišť. Postupně je ale obce daly všude tam, kde ví, že řidiči mají nohu na plynu trochu těžší. Z původní myšlenky na udržení bezpečnosti se stala především touha obohatit obecní kapsu.

Obce záznamy poskytují i policii

Přestože spousta řidičů má pocit, že blikající obrazovka s hodnotou aktuální rychlosti je jen informativní, není tomu tak. Některé radary neposkytují pouze zpětnou vazbu o tom, jakou rychlostí vozidlo jede. Snížením aktuální rychlosti proto v mnoha případech není situace vyřešena. Pokud zaznamená přístroj vyšší rychlost, je velmi pravděpodobné, že řidič vozidla dostane následně nepříjemné psaní. Pokuty čekají motoristy, kteří projedou rychleji například obcí Čistá u Horek v Libereckém kraji, píše web AutoŽivě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vysoká rychlost je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod

Jde přitom o silnici, kterou denně projíždí automobily mířící do Polska. Radar umístěný u školy není jen informační, ale přestupky řidičů pečlivě zaznamenává. Fotí SPZ automobilů a údaje zašle na městský úřad Jilemnice. Ten následně odesílá výzvy k řešení přestupku. „Anonymní statistiky z měření rychlosti a zápisu průjezdů bude mít k dispozici i naše obec k využití pro další potřeby. Údaje z kamer pak bude moci využívat i PČR v případě pátrání po vozidlech, osobách nebo prokazování trestné činnosti,“ cituje server AutoŽivě vyjádření obce Čistá u Horek.

Obsílek může přijít rovnou několik

Pro řidiče, kteří neumí v obcích dodržovat předepsanou rychlost je to jasný signál, že by se měli této lokalitě vyhnout, protože je trest nemine. Na pozoru by se ale řidiči měli mít u všech na první pohled informačních radarů. V minulosti to zjistil také muž z Vilémova na Děčínsku, kterému před pár lety během pár dnů přistálo ve schránce rovnou několik obsílek s pokutami, píše web iDnes.

Radar umístěný v obci Studánka u Varnsdorfu přehlédl rovnou desetkrát, kvůli čemuž přispěl do městské kasy rovných 18 tisíc korun. Být na pozoru a raději v obcích pustit nohu z plynu se tedy rozhodně vyplatí. Radary totiž mohou obce umístit do svých ulic ze dne na den. Takové překvapení může skončit pro motoristy pořádnou pokutou, která zamává s rodinným rozpočtem.

Už jste i vy dostali pokutu z podobného radaru rychlosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa