Radary rychlosti jsou postrachem řidičů. Ti ani netuší, že jim z nich může přijít pořádně mastná pokuta

Radary v obcích a městech stále přibývají. Jejich účelem přitom není jen upozornění řidičů na vyšší rychlost a s tím související žádoucí zpomalení.

i Zdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Setkat se s nimi je možné i tam, kde to nikdo nečeká. Za poslední roky radary vyrostly i v těch nejmenších vesničkách a některé obce mají měřičů rychlosti rovnou několik. Původní myšlenkou jejich instalací bylo zvýšit bezpečnost v ulicích, a proto se umisťovali hlavně u škol či dětských hřišť. Postupně je ale obce daly všude tam, kde ví, že řidiči mají nohu na plynu trochu těžší. Z původní myšlenky na udržení bezpečnosti se stala především touha obohatit obecní kapsu.

Obce záznamy poskytují i policii

Přestože spousta řidičů má pocit, že blikající obrazovka s hodnotou aktuální rychlosti je jen informativní, není tomu tak. Některé radary neposkytují pouze zpětnou vazbu o tom, jakou rychlostí vozidlo jede. Snížením aktuální rychlosti proto v mnoha případech není situace vyřešena. Pokud zaznamená přístroj vyšší rychlost, je velmi pravděpodobné, že řidič vozidla dostane následně nepříjemné psaní. Pokuty čekají motoristy, kteří projedou rychleji například obcí Čistá u Horek v Libereckém kraji, píše web AutoŽivě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vysoká rychlost je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod

Jde přitom o silnici, kterou denně projíždí automobily mířící do Polska. Radar umístěný u školy není jen informační, ale přestupky řidičů pečlivě zaznamenává. Fotí SPZ automobilů a údaje zašle na městský úřad Jilemnice. Ten následně odesílá výzvy k řešení přestupku. „Anonymní statistiky z měření rychlosti a zápisu průjezdů bude mít k dispozici i naše obec k využití pro další potřeby. Údaje z kamer pak bude moci využívat i PČR v případě pátrání po vozidlech, osobách nebo prokazování trestné činnosti,“ cituje server AutoŽivě vyjádření obce Čistá u Horek.

Obsílek může přijít rovnou několik

Pro řidiče, kteří neumí v obcích dodržovat předepsanou rychlost je to jasný signál, že by se měli této lokalitě vyhnout, protože je trest nemine. Na pozoru by se ale řidiči měli mít u všech na první pohled informačních radarů. V minulosti to zjistil také muž z Vilémova na Děčínsku, kterému před pár lety během pár dnů přistálo ve schránce rovnou několik obsílek s pokutami, píše web iDnes.

Radar umístěný v obci Studánka u Varnsdorfu přehlédl rovnou desetkrát, kvůli čemuž přispěl do městské kasy rovných 18 tisíc korun. Být na pozoru a raději v obcích pustit nohu z plynu se tedy rozhodně vyplatí. Radary totiž mohou obce umístit do svých ulic ze dne na den. Takové překvapení může skončit pro motoristy pořádnou pokutou, která zamává s rodinným rozpočtem.

Už jste i vy dostali pokutu z podobného radaru rychlosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články