Jídlo ruským vojákům na frontě zřejmě dodává známá západní společnost

Po sociálních sítích kolují fotografie dárkového koše určeného členům ruské armády. Součástí jsou konzervy známého francouzského výrobce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společnost Bonduelle, která měla dodávat ruským vojákům jídlo s potravinami čelí podezření od víkendu, píše web Čas. Jejich provinění mají dokládat fotografie, které dokumentují dárkový koš plný konzerv od známé francouzské firmy s přáním určeném ruské armádě. „Milí vojáci, přejeme vám šťastný Nový rok! Přejeme vám hodně štěstí a rychlé vítězství!“ cituje web Čas z rusky psaného vzkazu.

Bonduelle se brání

Kromě čtyř plechovek je na fotografii také zachycena osoba v maskáčových kalhotách a tričkem s modrobílými pruhy. Oblečení má být součástí výbavy ruských vojáků. Zdrojem fotografie s dárkem od Bonduelle má být uživatel Yartsevo LIVE na ruské sociální síti Vkontakte. Na kanálu je poskytováno zpravodajství z města Jarcevo na západě Ruska. Příspěvek už ale byl vymazán.

Web Čas připomíná, že stránka se v příspěvku odvolávala na blahopřání zaslané společností Bonduelle deseti tisícům účastníkům ozbrojeného konfliktu. Dále uvádí, že „samotná společnost potvrdila, že podpora branců je neoddělitelnou součástí společenské zodpovědnosti Bonduelle“.

Stránka měla citovat Jekaterinu Jelisejevovou, kterou označila jako šéfku Bonduelle v Rusku. Na celou kauzu už reagovali uživatelé sociální sítě Twitter, kteří vyhlašují bojkot produktů francouzské firmy. Společnost přitom měla obvinění odmítnout a označit fotografie za podvrh, uvádí dále server Čas. Výrobce uvedl, že nadále „pokračuje ve své činnosti v Rusku s jediným cílem, a to zabezpečit obyvatelstvu přístup k základním potravinám v této zemi a sousedních státech,“ píše dále Čas.

Některé firmy v Rusku zůstávají

Zároveň ale francouzský výrobce zdůraznil, že dodržuje všechny sankce zavedené proti Rusku v reakci na invazi na Ukrajině, informuje web iRozhlas. Firma také ve svém prohlášení potvrdila, že se i letos zúčastnila akce, kterou pořádá ruská potravinová banka s názvem „Košík laskavosti“. Nemá to mít ale žádnou souvislost s armádou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bonduelle v Rusku zůstává, ale údajně už v zemi neplánuje investovat a dále růst

Podle některých ale mají mít z této kampaně prospěch rodiny mobilizovaných i vojáci samotní, upozorňuje web Čas. Bonduelle má v Rusku celkem tři továrny, ze kterých dopravuje potraviny pro zhruba 90 milionů lidí.

Nejde jen o Rusy, ale také obyvatele dalších zemí v regionu. Server La Parisien uvádí, že firma v Rusku zaměstnává zhruba tisíc lidí a tvoří v zemi zhruba pět procent svého obratu. Bonduelle není jediná západní společnost, která zůstává v Rusku i po invazi na Ukrajinu. Nadále působí v zemi síť obchodů poskytující vybavení pro domácí kutily a zahrádkáře Leroy Merlin, také síť obchodů s potravinami Auchan. Naopak odešla automobilka Renault či mlékárenský gigant Danone, připomíná web iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou