Problémy s nákupem potravin nabírají na síle. Nedostupné mohou být i brambory

Zdražování výrazně dopadá nejen na energie, ale také potraviny. Zvyšování cen má pokračovat i v příštím roce, což může být pro řadu lidí velký dopad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny výrobců v zemědělství se i v listopadu dál zvyšovaly. V jedenáctém měsíci letošního roku stouply o 29,9 procenta, informuje ČTK. V meziměsíčním srovnání nejvíce stouply ceny vajec, a to o 15,2 procenta. Meziročně pak nejvíce zdražily ceny obilovin, a to o 42,2 procenta, o 33,5 procent byla dražší čerstvá zelenina a o čtvrtinu zdražily i brambory, píše dále ČTK. Na zdražování brambor už v říjnu upozorňoval předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček, který poukazoval, že pěstitelé při prodeji brambor z letošní sklizně nevydělávají.

Malá úroda vše komplikuje

Nejvíce jsou poškozování podle šéfa svazu slevovými akcemi obchodních řetězců, informuje Asociace soukromého zemědělství ČR. Situaci může změnit postoj ministerstva zemědělství, které se snaží motivovat obchodníky k prodeji českých brambor místo těch z dovozu. Brambory jsou tradiční česká komodita a jde nám o to, abychom ten stávající stav, kdy jsme soběstační z nějakých 75 až 80 procent, aby se ta míra soběstačnosti zvýšila,“ cituje vyjádření šéfa resortu Zděnka Nekuly web Asociace soukromého zemědělství ČR.

Problém ale nakonec může být v nedostatku, protože produkce poklesla kvůli nižším výnosům způsobeným letním suchem a úbytkem polí s bramborami. Pěstovaly se letos na necelých 21 tisících hektarech, což je oproti loňsku snížení o pět procent. I v ostatních zemích byla úroda menší. „V Evropě je teď o dva miliony tun brambor méně. Tlak na cenu prakticky neexistuje a tuzemští zemědělci zjišťují, že brambor mají málo už teď a málo jich mít budou i v dalších měsících,“ upozornil v říjnu pro web iDnes předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Nenahraditelná surovina

Přesto se zatím ceny drží na přijatelných hodnotách i pod 15 korun za kilo. V dalších měsících ale může přijít velká změna. Prodejní hodnotu brambor ovlivní také vysoké ceny energií, které zvednou pěstitelům náklady na skladování. Situace se navíc může zkomplikovat dalšími nečekanými událostmi.Nechci ani pomýšlet, kam by se cena mohla vyšplhat, kdyby došlo v rámci energetické krize k omezení zpracovatelského průmyslu v Belgii a v Nizozemsku. Tyto země jsou totiž hlavními producenty hranolků, lupínků a chipsů,“ uvedl šéf zelinářů pro web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řada lidí si v obavách z růstu cen nakupuje brambory ve větším množství do zásoby

Brambory jsou přitom pro Čechy důležitou potravinou. Podle posledních údajů ČSÚ za rok 2020 byla průměrná spotřeba konzumních brambor v ČR 65 kilogramů na osobu, informuje web Deník. Lidé suroviny používají nejen jako přílohu, ale v mnoha receptech hraje také roli hlavního jídla. Brambory jsou důležitou součástí i štědrovečerní večeře, protože bramborový salát nechybí během vánočních svátků téměř v žádné domácnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články