Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné

Velká Británie se rozhodla Ukrajině dodat 14 tanků Challenger. Podle britských vojáků na frontě významně pomohou v boji s Ruskem.

i Zdroj fotografie: Fiorellino / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Odborníci upozorňují na několik výjimečností britských tanků. Podle majora Marka Lamberta stroje vynikají palebnou silou, manévrovatelností a odolností, informuje web Express. Velmi dobře mají fungovat hlavně v zalesněných oblastech, zároveň mohou zasáhnout i vzdálenější cíle. Dokonce tanky Challenger 2 drží rekord v nejdelší vzdálenosti na zničení jiného tanku, dodává Express. „Když proniknete do otevřených oblastí, jejich palebná síla jim umožní zasáhnout cíle až do vzdálenosti čtyř kilometrů a zničit je,“ uvedl pro Express Lambert.

Bezpečné britské stroje

Ukrajině na frontě proto tato velká pomoc významně pomůže. „V konečném důsledku byl Challenger 2 navržen pro boj s ruskou řadou (tanků) T ve východní Evropě,“ uvedl major pro Express. I britské stroje mají své nevýhody. Na rozdíl od tanků Leopard 2 je Challenger 2 pomalejší. I proto mnoho armád v Evropě používá raději Leopardy, uvádí Express. Přesto pomalost britských strojů kompenzuje jejich palebná síla a přesnost. Lambert v té souvislosti připomíná, že má každý z 49 nábojů 97procentní šanci na zásah.

Tank je navíc schopen kompenzovat všechny povětrnostní podmínky i teplotu kdekoliv se nachází, a to díky výkonnému motoru. I tím se mají Challengery odlišovat od ostatních tanků. Tím nejlepším je ale pancíř, který britské stroje mají. Web Express upozorňuje, že dosud nebyla zabita posádka, která sloužila v Challengeru. Ben Wallece, britský ministr obrany, navíc podmiňoval poskytnutí tanků Ukrajině tím, že budou použity v boji v kombinaci s jinými obrněnými vozidly a dělostřeleckými jednotkami, aby bylo zajištěno, že nebudou rychle zničeny.

Mluví se o více než 300 tancích

Podle Lamberta díky tomu Ukrajinci postaví samostatné bojové podjednotky. Ukrajina nedostane tanky jen z Velké Británie. Minulý týden přislíbilo mnoho spojenců poskytnutí obrněných strojů. USA dodají válkou zasažené zemi 32 tanků Abrams, až stovku Leopardů pak Kyjevu poskytne Německo, Polsko, Španělsko, Kanada, Finsko, Norsko či Nizozemsko, píše web Seznam Zprávy. Polsko navíc Ukrajincům dodá také 60 kusů modernizovaných sovětských tanků. Přesto přesné počty tanků, na které se může Ukrajina těšit, nejsou známy.

iZdroj fotografie: Raf24 / Creative Commons / CC BY-SA
Největším průlomem v otázce tanků bylo rozhodnutí Německa poskytnout své tanky

Překvapením proto bylo prohlášení ukrajinského velvyslance ve Francii Vadyma Omelčenka, který tvrdí, že má jeho země slíbeno v nejnovější vlně vojenské podpory dostat 321 těžkých tanků, píší Seznam Zprávy. To by bylo podstatně více, než se dosud očekávalo. Zároveň by to ale naplnilo představy Kyjeva. Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj minulý měsíc v rozhovoru pro The Economist uvedl, že k vyhnání Rusů je nutných minimálně 300 tanků.

Urychlí podle vás nové tanky konec války?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články