Kandidátka na britskou premiérku bez emocí: V případě potřeby jsem připravena rozpoutat jadernou válku

Ministryně zahraničí Liz Trussová pravděpodobně nahradí v premiérském křesle Borise Johnsona. Konzervativní politička šokovala vyjádřením o jaderné válce.

i Zdroj fotografie: Policy Exchange / Creative Commons / CC BY
                   

Možná budoucí britská premiérka Liz Trussová by v případě potřeby neváhala použít jaderné zbraně, píše web Mirror. Uvedla to v rozhovoru s moderátorem Johnem Piennarem. „Vy, jako premiérka, dáváte příkaz k odpálení našich jaderných zbraní. Znamenalo by to zničení celého světa. Neptám se vás, zda byste stiskla tlačítko, protože řeknete ano. Jak se ale při té myšlence cítíte?“ cituje moderátorovu otázku web TN. Žena, která má nahradit ve funkci premiéra Borise Johnsona reagovala bez jakýchkoli emocí.

Trussová šokuje stále

„Myslím, že je to důležitá povinnost předsedy vlády. Jsem připravená to udělat,“ uvedla Trussová podle webu Mirror. Moderátor přitom sám řekl, že jen ze samotné představy se mu dělá fyzicky špatně, připomíná web Mirror. Ruský prezident Vladimir Putin tak evidentně není jediný, kterému myšlenka použití jaderných zbraní nepůsobí žádné starosti. Trussová, která je aktuální ministryní zahraničí, má přitom podle posledních průzkumů větší šanci stát se nástupkyní Johnsona v Downing Street než Rishi Sunak.

Trussová přitom už v minulosti měla v souvislosti s jadernými zbraněmi překvapivá vyjádření. V únoru, po Putinově rozhodnutí uvést jaderné síly do nejvyšší pohotovosti, se stavila na stranu těch, kteří se v této otázce chtěli Rusku postavit. K tomu se následně vyjádřil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, připomíná web Mirror. „Prohlášení různých představitelů na různých úrovních o možných konfliktních situacích a dokonce srážkách a střetech mezi NATO a Ruskou federací považujeme za absolutně nepřijatelná,“ uvedl pro web Mirror.

Další nebezpečná jaderná velmoc?

Jak připomíná web TN, podle britského ministerstva obrany je cílem nukleárního programu Trident odvrátit nejextrémnější hrozby pro národní bezpečnost. „Již dříve jsme identifikovali rizika, která Spojenému království hrozí od nově vznikajících jaderných mocností, tato rizika nezmizela. Proto vláda udržuje nezávislé jaderné odstrašování, které již více než 60 let odrazuje od těch nejextrémnějších hrozeb pro naši národní bezpečnost,“ je uvedeno na vládních stránkách.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

V případě, že Trussová v září uspěje a stane se novou britskou premiérkou, může se tak svět dostat ještě do většího ohrožení jadernou válkou. Bude o jednoho lídra, který touží po stisknutí jaderného tlačítka, více. Nebezpečné je to v tom, že Británie je právě tou zemí, která se řadí k jaderným mocnostem. Země má 255 jaderných hlavic, píše web Blesk. První jaderný test Velká Británie provedla už v roce 1952.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články