Čečenci ve velkém prchají z Ruska. Bojí se mobilizace

V Rusku se stále více spekuluje o tom, že bude vyhlášena další mobilizace. Při prvním náboru přitom ze země v panice uprchly statisíce lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bosna hlásí, že na její území přišly už stovky Čečenců z Ruska. Psal o tom web Novinky. „Chtějí se dostat do Evropské unie, protože podle svých slov prchají před odvodem do armády,“ cituje vyjádření bosenského ministerstva vnitra web Novinky. Umožňuje jim to skutečnost, že Rusko má s Bosnou na devadesát dní bezvízový styk. Čečenci ale směřují dál, do Chorvatska. Země je od ledna letošního roku součástí Schengenu, a proto lidé s ruskými pasy potřebují víza. Čečenci se zatím shromažďují blízko hraničního přechodu Maljevac.

Mobilizace určitě bude

Má jít i o rodiny s dětmi. Někteří se pokusili o nelegální přechod, ale byli pohraničníky vráceni zpět do Bosny, píše dále server Novinky. Důvodem odchodu Čečenců z Ruska jsou obavy z další vlny mobilizace. Na její vyhlášení upozorňuje hlavně Ukrajina. „Rozhodli se zahájit novu vlnu mobilizace 5. ledna. Nevím, jestli to oznámí přesně 5. ledna, ale 5. leden je den, na kdy je to plánované,“ cituje silvestrovské vyjádření náčelníka ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova web Novinky. Rusko zprávy o další mobilizaci popírá.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko mobilizovalo na konci září podle oficiálních zpráv zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností

Přestože Kyjevem očekávaný termín se zřejmě nenaplnil, mobilizaci předpokládá i řada expertů. Především s ohledem na ruské ztráty na bojišti. Podle Ukrajinců měly ruské síly přijít od začátku invaze o více než 110 tisíc vojáků. „Na počátku si Rusové počínali velmi neopatrně a s největší pravděpodobností přišli o tisíce, možná desetitisíce elitních vojáků. Je otázka, co další mobilizace vůbec může napravit,“ uvedl pro Český rozhlas zahraničně-politický expert Libor Dvořák.

Kvůli mobilům stovky mrtvých

Při prvním kole mobilizace mělo narukovat 318 tisíc Rusů, teď by mohlo být číslo daleko vyšší, píše Český rozhlas. Mluví se o 500 tisíc až 1,5 milionu nově odvedených. „Podle toho co říkají dobře informované zdroje, ale plně nahradit ty, kteří padli, bude nemožné,“ uvedl Dvořák pro Český rozhlas. Branci neprošli ani pořádným výcvikem a byli posláni na frontu. Jejich nepřipravenost byla znatelná i při silvestrovském útoku Ukrajiny.

Ruští vojáci si v kasárnách hromadně zapnuli mobilní telefony, což Ukrajincům neuniklo a zaútočili na budovu, kde byli shromážděni. Zahynout mělo během něho podle ukrajinských úřadů až 700 Rusů, ruský generální štáb připustil 89 mrtvých, uvádí Český rozhlas. I to má být podle Dvořáka na ruské statistiky vysoké číslo. Je proto zřejmé, že Rusko čelí na Ukrajině obrovským ztrátám a bude je muset někde nahradit. Další vlna mobilizace je tak velmi pravděpodobná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa