Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání

V době upadající životní úrovně vzbuzuje jakékoli zvýšení ceny u každé další položky v nákladech domácností obavy. Úspora přitom často není možná.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Lidé si opět budou muset připlatit za služby mobilních operátorů, informuje web ČT24. Ceny zvyšují všichni velcí mobilní operátoři na českém trhu. Už na podzim loňského roku změnily své ceníky u některých svých produktů společnosti T-Mobile a O2. Nyní přichází na řadu i Vodafone, který zdraží od konce února. Dopadne to téměř na všechny zákazníky společnosti. Těm, kteří mají tarify se smlouvou na několik let tak může začít téct opravdu do bot, protože je to měsíčně vyjde i o několik stovek korun dráž.

Stovky měsíčně

„Zdražení se týká mobilních služeb s paušální měsíční platbou, ta bude ve výši devět procent. Bude se týkat firemních i nefiremních zákazníků. Nemění se tedy ceny, pokud jde třeba o předplacené karty, pokud jde o stávající tarify pevného internetu nebo pokud jde o Vodafone televizi,“ uvedl pro web ČT24 mluvčí Vodafone Ondřej Luštinec. Důvodem zdražování služeb je podle vysvětlení operátorů drahá elektřina a rostoucí náklady na údržbu sítě. To potvrzuje i telekomunikační analytik a bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý.

iZdroj fotografie: abcMedia
V případě, že má každý člen rodiny mobilní tarif, mohou se měsíční výdaje vyšplhat až na několik tisíc korun

„Ceny v telekomunikacích se nezvedaly mnoho let. Mobilní síť je velkým žroutem energie, takže náklady jsou poměrně vysoké, ty se zvýšily operátorům klidně čtyřikrát až pětkrát,“ vysvětlil webu ČT24. Zákazníkům se ceny za mobilní služby u Vodafone zvýší v řádu desítek korun měsíčně, uvádí web iDnes. Neomezený tarif Basic například nyní stojí 599 korun měsíčně, od 26. února ale zákazník zaplatí už 653 korun. Tarif podle webu Vodafone nabízí neomezené volání do všech sítí i neomezené SMS. Součástí jsou také neomezená data s rychlostí 2 Mb/s.

Česko má v EU jedny z nejdražších tarifů

V podobném cenovém rozpětí, za 699 korun měsíčně, nabízí operátor O2 tarif FREE+ Bronzový zahrnující neomezené volání a zprávy do všech sítí s objemem dat 10 GB. Třetí velký operátor T-Mobile stejný objem dat s neomezeným voláním a textovkami za 720 korun měsíčně. I v případě vyčerpání limitu dat ale společnost zaručuje, že chat, mapy, taxíky, jízdní řády i bankovní aplikace budou dostupné. Je tak jasné, že za částku kolem 700 korun měsíčně je možné dostat spíše tarify s určitým omezením.

Spousta lidí přitom využívá mobilní telefony především kvůli pracovním záležitostem a v mnoha případech potřebují nejen neomezené volání, ale také data, aby měli možnost být stále online. V takovém případě si musí zákazníci připlatit. A to mnohem více než lidé v jiných státech Evropské unie. Web ČT24 připomíná, že podle Evropské komise mají Češi nejdražší mobilní tarify v celé EU spolu s Dány a Maďary. Analytik Malý tato data ale považuje za zastaralá. Přesto jsou stále ceny mobilních operátorů v Česku vyšší než jinde.

Zvažujete změnu operátora?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem