Nákup benzínu v Polsku se může pořádně zkomplikovat. Celníci vám mohou zabavit i auto

V Polsku ceny benzínu klesají, a tak se tam někteří Češi i Slováci vydávají za nákupem pohonných hmot. Levný benzín se ale může ve výsledku výrazně prodražit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny pohonných hmot v Česku stále rostou, a proto se někteří motoristé vydávají do Polska. Tam je možné natankovat plnou nádrž až o tři sta korun levněji. Polské benzínky v blízkosti nejen českých, ale i slovenských hranic ovšem hlásí, že jim dochází zásoby. Naopak české benzínky v pohraničí zaznamenaly pokles zákazníků až o 70 procent. Řidiči si často v Polsku nedoplní jen palivovou nádrž v automobilu, ale natankují také do zásoby. Benzín lejí do kanystrů a barelů.

Účtenka z benzínky nestačí

Jak upozorňuje server CNN Prima NEWS, právě nákup pohonných hmot do dalších nádob může být velmi nebezpečný a také drahý. Celní správa zpřísnila kontroly u polských hranic a zaměřuje se na barely a sudy s palivem v zavazadlovém prostoru. Pro dovoz pohonných hmot totiž platí určitý limit. Do země je možné jet s plnou nádrží, plus si maximálně přivést dvacet litrů v kanystru. Takové množství je osvobozené od spotřební daně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Benzín v kanystru

V případě překročení povolených limitů mohou celníci benzín zadržet a s ním dokonce i automobil. „Pak s lidmi povedeme správní řízení a doměříme jim daň,“ vysvětluje zástupce tiskového mluvčího Generálního ředitelství cel Ivana Kurková. V rámci správního řízení následně může být uložena pokuta. Při dovozu většího objemu pohonných hmot vzniká navíc povinnost, mít u sebe daňový doklad nebo doklad o prodeji. Takový dokument musí mít řadu náležitostí, které na běžné účtence z čerpací stanice chybí.

Proč je v Polsku o tolik levněji?

Dovážet pohonné hmoty není bezpečné ani na Slovensko. Tam je limit dokonce ještě přísnější. Dovést je možné plnou nádrž, plus maximálně deset litrů v kanystru. V případě většího množství, vzniká povinnost k uhrazení daně. „Daňové přiznání je potřeba podat do tří dnů, jinak občanovi hrozí pokuta od 30 eur do 16t tisíc eur (v přepočtu až 388 tisíc korun),“ informovala mluvčí slovenských celníků Martina Rybanská. Při kontrole je každý povinný prokázat, jakým způsobem palivo pořídil. V opačném případě hrozí pokuta až 100 tisíc eur.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Jak připomíná ČTK ke snížení cen pohonných hmot došlo v Polsku od února poté, co tamní vláda snížila na půl roku sazbu daně z přidané hodnoty (DPH). Ta byla kvůli zmírnění dopadu růstu cenového hladiny snížena z 23 na osm procent. Polsko navíc snížilo už od ledna také spotřební daň. Tyto skutečnosti tak způsobily značný rozdíl v cenách paliv oproti Česku. Polsko přistoupilo ke snížení DPH nejen u pohonných hmot, ale také u potravin. U nich došlo na šest měsíců ke snížení z pěti procent na nulu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články