Putin se bude brzy zpovídat: Celý svět se proti šéfovi Kremlu otočil zády, včetně Lukašenka

Vladimir Putin nemá na zádech jenom nikam nevedoucí válku proti ukrajinskému lidu, ale i hněv ostatních zemí a světových lídrů.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Jeho vliv a moc sahají daleko za hranice Ruska, ale zdá se, že jeho hvězda pomalu zhasíná. V poslední době se proti němu totiž obrací celý svět – dokonce i jeho nejbližší spojenci. Spojené síly mezinárodního společenství mohou navíc vést k tomu, že by se Putin mohl zpovídat a následně skončit za mřížemi kvůli stíhání Mezinárodním trestním soudem, jak informoval server Forum24.

Putin už nikomu nevěří, ani oni jemu

Putinova cesta k moci byla dlouhá a složitá. Téměř dvacet let vládnutí v Rusku mu umožnilo ovlivňovat nejen domácí, ale i zahraniční politiku. Avšak zdá se, že v poslední době se situace dramaticky změnila. Šéf Kremlu totiž postupně ztrácí podporu dokonce i od svých nejvýznamnějších spojenců. Jeho spolupracovníci často přebírají jeho plány pouze formálně a samotného Putina už neberou vůbec vážně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Od začátku války se objevila řada zpráv o podlomeném psychickém zdraví Vladimira Putina

Z toho si Putin odnesl důležité paranoidní ponaučení: Nikomu nejde věřit – ani poté, co ho považujeme za blízkého partnera po celou řadu let. Putin si uvědomuje tuto skutečnost a je obklopen stálou ochrankou, na kterou koneckonců sám nemusí stoprocentně spoléhat. Jak před nedávnem napsal web iDnes, jeden z jeho bodyguardů se stal zběhem a vyzradil o ruském prezidentovi citlivá tajemství. Například to, že se neustále obává o svůj život, dodává iDnes.

I ti největší spojenci se otočili zády

Putin si myslel, že má jistotu především ve svých mezinárodních spojencích. To je ovšem chyba. Jedničkou mezi nimi byl, a navenek stále je, Alexandr Lukašenko – prezident Běloruska. Putin a Lukašenko se znají dlouho a oba dva jsou podle médií velkými spojenci. Ovšem situace se během posledních měsíců změnila.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Alexandr Lukašenko se s Putinem zná dlouhou řadu let

Ačkoliv se podpora obou vůdců jevila jako bezmezná, po tragédii, kterou Putin převedl za poslední rok na ukrajinských bojištích je běloruský vůdce Lukašenko spíše tichým pozorovatelem, který si ale dokáže dupnout, což je v jeho vztahu s Putinem nezvyklé. Není reálné, aby Putin nevnímal jako zradu od svého běloruského protějšku to, že se nezapojí do války na Ukrajině a nepomůže tak svému dlouholetému příteli, jak psal deník The Moscow Times. Je tak jasné, že v Putinových očích se k němu všichni otočili zády, včetně Alexandra Lukašenka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články