Chuť mléka budou brzy znát jen bohatí lidé: Odbyt mlékáren klesá a jeho předražená cena bude nadále růst

Zdražování výrazně zasahuje potravinářství, kde začíná být situace velmi vážná. Některé mlékárny krachují, protože pomoc vlády je nedostatečná. Cena mléka proto poroste.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Potravina, bez které si většina lidí nedokáže život představit. Mléko patří k základním položkám na nákupním seznamu. Dokazuje to skutečnost, že Češi patří v konzumaci mléka a mléčných výrobků k nejlepším na světě. Jak píše web iDnes, loni byla spotřeba v tuzemsku v průměru 263 kilogramů na osobu. Mít mléka doma dostatek díky jeho širokému využití nebyl dosud pro Čechy problém, protože jeho cena nijak výrazněji peněženky domácností nezatěžovala. Postupně se ale vše mění.

Kvalita není nejlepší

Mléko je jednou z potravin, u které roste v posledních měsících cena výrazně nahoru. Důvody jsou zřejmé. „Oproti loňsku desetinásobně vzrostla cena energií, až pětinásobně platíme za obaly. O čtvrtinu se zvýšila cena cukru, razantně zdražily pohonné hmoty. Navíc stoupá i cena práce, protože zaměstnanci v našem segmentu chybí a je třeba je nějak přilákat,“ vysvětlil pro server iDnes předseda mlékárenského svazu Jiří Kopáček. Zpracovatelé mléka navíc platí stále větší částky farmářům.

To vše se promítá do konečné ceny pro zákazníky, kterým se to začíná nelíbit a mění své návyky. Často sahají po levnějších výrobcích ze zahraničí. Někdy má nejen nižší cenovku, ale i lepší kvalitu. Kvalitní české mléko totiž z velké části míří do zahraničí, jak Uádlosti247 psaly zde. Naopak na českých pultech se občas objeví i zdraví nebezpečný nápoj. Loni mohlo požití čerstvého mléka v PET láhvi od společnosti Olma způsobit zažívací problémy kvůli mikrobiální kontaminaci. Nikdo se pak nemůže divit, že Češi raději sáhnou po výrobku ze zahraničí.

Mléko bude za třicet

Výsledkem takového chování je krach českých mlékáren. Svou činnost ty nejmenší už musely ukončit, jak informuje web CNN Prima News. Další upozorňují, že bude nutné i nadále zdražovat. „Myslím si, že 75 korun za čtvrtku másla v obchodě by bylo naprosto adekvátní, litr mléka kolem těch 27 korun, 30 korun. Kilogram sýra v obchodě kolem 250 až 300 kroun, bude asi běžná cena, budeme si muset na to všichni nějak zvyknout,“ uvedl pro server CNN Prima News jednatel Mlékárny Polná Miloš Kvasnička.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Náklady mlékařů na materiál meziročně vzrostly o 40 až 100 procent. Chybí papír, kartony, je málo hliníku, zdražily pohonné hmoty, cukr zdražil o 35 procent, rostou mzdy.

Realita takových cen nemusí být hudbou daleké budoucnosti. Jak upozorňuje web Blesk, většina mlékáren zdražila od 1. října nebo od 1. listopadu o 25 až 40 procent. Další zvýšení podle předsedy mlékárenského svazu Kopáčka nastane od 1. ledna. Vláda pomáhá nedostatečně, protože zastropování cen energií se netýká velkých podniků. I proto mlékaři požadují, aby kabinet snížil sazbu DPH pro mléčné výrobky, jinak bude krize narůstat. Do ceny konečného mléka v obchodech navíc velmi zasahují marže obchodníků, a tak jeho cena roste ještě rychleji.

Jak moc řešíte zdražující se potraviny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Tablety do myčky zatočí se špínou v celém domě. Dá se s nimi vyčistit trouba, záchod, pračka i sprcha
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kouzlo rybího tuku: Kromě jiného zvětšuje prsa a snižuje riziko srdečních onemocnění. Má vliv i na oči a motoriku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Je to pocit, jako kdyby vás někdo pohřbil zaživa: Proč dochází ke spánkové paralýze a co se s tím dá dělat
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Unikátní houfnice FH-70 je i po 50 letech lepší než většina ruských alternativ: a i když je běžně tažená, funguje i jako samohybná