Ropa je zpátky na hodnotě před válkou na Ukrajině. Na čerpacích stanicích lepší ceny ale stále nevidíme

Cena ropy se ve čtvrtek odpoledne dostala na úroveň z února. Pokračuje tak zlevňování ropy na trhu trvající už dva týdny. Důvodů je hned několik.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Jak píše web Novinky, ve čtvrtek odpoledne se barel ropy Brent prodával za hodnotu panující na trhu před válkou na Ukrajině. V 16:30 se prodávala ropa za 96,5 dolaru (2360 korun) a o hodinu dříve stál barel ještě o dolar méně. Americká lehká ropa WTI odepsala dokonce čtyři procenta a prodávala se během čtvrtečního odpoledne za 92,5 dolaru. Server Novinky připomíná, že ceny ropy klesají setrvale už dva týdny. Aktuálně je důvodem především očekávání investorů rozhodnutí americké centrální banky (Fed).

Za poklesem stojí strach z recese

Ta by měla na svém zasedání za dva týdny kvůli rostoucí inflaci zvýšit úrokové sazby výrazněji, než se předpokládalo. Některé předpovědi mluví o jednom procentním bodu. Důvodem jsou údaje o červnové inflaci v USA, která z květnových 8,6 procenta vzrostla v šestém měsíci na 9,1 procenta, jak píše web Novinky. Obavy z recese jsou tak na trhu silnější než strach z poklesu vývozu z ropy z Ruska v důsledku západních sankcí. Ceny ropy se snižují dokonce i přes problémy s těžbou v Libyi, doplňují Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Nižší ceny ropy ale nejsou příliš viditelné pro motoristy. Zlevňování je na čerpacích stanicích velmi pozvolné. Jak píše ČTK, od minulého týdne zlevnil benzin Natural 95 v Česku o 31 haléřů na průměrných 47,60 koruny za litr, nafta zlevnila o 36 haléřů na průměrných 47,77 koruny za litr. Nejlevněji tankují benzín řidiči v Ústeckém kraji, kde stojí litr průměrně 47,14 koruny, nafta je nejlevnější v Karlovarském kraji, kde se prodává za průměrných 47,27 koruny za litr. Naopak nejdráže tankují tradičně motoristé v Praze, kdes stojí litr pohonných hmot více než 48 korun.

Předpovědi analytiků

Zároveň ale analytici předpokládají, že ceny budou klesat i nadále. „Do konce července by průměrné ceny mohly poklesnout až o dalších 80 haléřů za litr,“ uvedl pro ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Přesto motoristé zaplatí za pohonné hmoty výrazně více než před rokem. Litr benzínu v červenci 2021 stál o 13,86 koruny méně, diesel byl levnější dokonce o více než 16 korun. Důvodem pomalého poklesu cen na čerpacích stanicích je slábnoucí koruna, připomíná ČTK.

„Jen od počátku měsíce ztrácí na páru s americkým dolarem takřka tři procenta a brání tak výraznějšímu poklesu cen paliv na čerpacích stanicích,“ vysvětlil pro ČTK analytik XTB Jiří Tylečka. Vláda Petra Fialy přijala kvůli prudkému růstu cen pohonných hmot v důsledku války na Ukrajině několik opatření. Od června na čtyři měsíce například platí snížená spotřební dan z benzinu a nafty o 1,50 korun na litr. Vláda navíc zvažuje, že opatření bude trvalé, doplňuje ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články