Ropa se na světových trzích prodává za stejnou hodnotu jako před osmi lety. Ceny na čerpacích stanicích jsou přesto rekordní

Situace kolem cen pohonných hmot se sice v posledních dnech stabilizovala, přesto Česko zaznamenává na čerpacích stanicích historické hodnoty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V pátek se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 104 dolarů za barel, což je stejně jako v červenci 2014, píše server Novinky. Přesto jsou na čerpacích stanicích oproti době před osmi lety naprosto jiné hodnoty. V roce 2014 se benzín Natural 95 prodával v průměru za 36,94 korun za litr a nafta za 36,42 koruny za litr. Nyní jsou ale ceny zhruba o 11 korun vyšší. A to i přesto, že ceny pohonných hmot v prvním prázdninovém týdnu nepatrně klesly, jak informuje ČTK.

Rafinerie mají vysoké marže

Ve středu se benzin Natural 95 prodával v průměru za 47,91 koruny za litr a nafta za 48,13 koruny za litr. Došlo tak k mírnému poklesu oproti rekordním hodnotám z konce června. Přesto jsou ceny pohonných hmot stále extrémně vysoké. Přitom v březnu 2012 se barel ropy prodával za více než teď. Jak píše web Novinky, podle serveru Tradingeconomics stál barel 122 dolarů. I v té době ale byly pohonné hmoty o minimálně 10 korun levnější. Řada lidí si tak pokládá otázku, co stojí za rekordními cenami benzínu a nafty.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tankování

Odpověď je docela jednoduchá. Jak uvádí Novinky, podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka stojí za současnou situací nárůst velkoobchodních marží na evropském trhu. „Marže jsou problém, s nímž se setkáváme od února letošního roku. V minulosti byly marže rafinerií stabilní, kolem deseti dolarů za barel, a moc se nehýbaly. V posledních měsících to třeba u nafty vyskočilo na 60 dolarů za barel, tedy na šestinásobek,“ citují Novinky odborníka. Důvodem je neočekávaný výpadek ropných produktů z Ruska.

Poptávka převyšuje nabídku

„Evropa nemá v současnosti kapacitu pokrýt výpadek dovozu benzinu a nafty z Ruska na úrovni 1,5 milionu barelů ropy denně,“ vysvětlil Tomčiak pro Novinky. Navíc podle něj není možné dovážet více ropy z USA a také vybudování nových rafinerií je proces na několik let. Na vysokých cenách pohonných hmot se tak podle Tomčiaka projevuje vysoká poptávka, kdy vyhrává ten, kdo nabídne více. Změna se v tomto ohledu neočekává, protože ani vlády nemohou s vysokými maržemi rafinérii nic dělat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rafinerie

Podle serveru Novinky případná cenová regulace výrobců pohonných hmot by mohla způsobit výpadek této komodity, protože by rafinerské společnosti mohly prodávat pohonné hmoty na neregulovaných trzích s větším ziskem. Navíc samy rafinerie se brání, že jejich marže vysoké nejsou. Důvodem je nutnost nákupu neruské ropy. „Skutečné náklady na nákup ropy ke zpracování na paliva, což je neruská ropa, jsou mnohem vyšší,“ vysvětlil pro Novinky mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Upozornil také na vysoké ceny energií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články