Byty začínají zlevňovat až o stovky tisíc korun. Je klidně možné, že znovu nastane éra, kdy si vlastní bydlení bude moct dovolit víc lidí

Předražené byty jsou zjevně minulostí. Kvůli menší poptávce prodejci snižují své ceny o desítky procent a příští rok má trend pokračovat.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pro řadu lidí se zdražením nemovitostí a hypoték stalo vlastní bydlení nedostupnou záležitostí. Teď se ale v této otázce blýská na lepší časy. Menší poptávka způsobuje, že ceny bytů padají. Pokles se týká hlavně těch starších. Poprvé od roku 2008 se propad v některých regionech pohybuje ve dvojciferných hodnotách, informuje web E15. Nejvíce má i nadále prodejní hodnota bytů klesat v chudších oblastech.

Ceny padají výrazně

„Například v Ústeckém kraji je odhadován pád cen v rozmezí deset až třicet procent podle konkrétní lokality a typu nemovitosti. V Moravskoslezském a Libereckém kraji čekáme snížení ceny o deset až dvacet pět procent. Karlovarský kraj může očekávat pokles o patnáct až dvacet pět procent,“ uvedl pro server E15 ředitel skupiny EHS Hendrik Meyer.

V Ostravě a moravskoslezských městech jde například byt pořídit v průměru za 40 300 korun za metr čtvereční. Na konci loňského roku se prodával jeden metr čtvereční v Ostravě za 43 764 korun, informoval web Deník.

I u menšího bytu kolem 60 metrů čtverečních tak jde ušetřit statisíce korun oproti cenám před pár měsíci. Trend zlevňování je proto zřejmý. Důvodem je hlavně skutečnost, že lidé nemají peníze. Panuje nejistota kvůli aktuálnímu zdražování všeho a spousta lidí proto s koupí bydlení vyčkává. Ti, kteří budou svou trpělivost ještě zkoušet, mohou v konečném důsledku ušetřit. Naopak zoufalí z toho začínají být majitelé bytů. „Prodáváme třípokojový byt v paneláku už přes půl roku, a to jsme už dvakrát zlevnili,“ uvedla pro web Novinky Romana z Prahy.

Trh se oživí na jaře

Experti očekávají, že ceny budou dál padat. Týká se to také rodinných domů. Jejich cena dokonce klesá ještě rychleji než u bytů. V Moravskoslezském kraji se snížila cena oproti jarním měsícům o celých 40 procent na 34 500 korun za metr čtvereční, píše web Novinky. Pokles o 14 procent byl zaznamenán také ve velmi oblíbeném Středočeském kraji, kde se prodává metr čtvereční domu za 54 600 korun. Trend zlevňování ale zároveň nebude nekonečný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sazby hypoték jsou na svém vrcholu a přesahují více než 6 procent

Změní se to jakmile se opět zvýší poptávka. Odborníci očekávají oživení hypotečního trhu na jaře příštího roku, kdy podle nich klesne i inflace. „Ve chvíli, kdy se trh oživí, vrátí se na něj celá poptávka. Češi jsou historicky nastaveni vlastnit. Trh aktuálně čelí takzvané odkládané spotřebě, nikoli změně chování,“ cituje web Kurzy vyjádření generálního ředitele společnosti Gepard finance Jiřího Pathyho.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad