Ceny potravin jsou nehorázné, prodejci si chtějí na Češích jenom namastit kapsy. Vejce budou už brzy jenom výsadou bohatých

V Česku se v prvním měsíci letošního roku ceny potravin meziročně zvýšily o 26,2 procenta. Hůř na tom bylo v rámci Evropské unie jen 5 států.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Ačkoli zdražování se týká všech zemí v Evropě, Česko patří k těm výrazněji zasaženým. Z okolních států rostly v lednu ceny rychleji jen na Slovensku, kde se inflace potravin pohybuje okolo 30 procent, píše web Deník. U některých položek ale Česko převálcovalo i tuto sousední zemi. Nejhorší situace je v tuzemsku u vajec. Jejich cena stoupla o 85 procent, uvádí web Deník. Podobně rychle za poslední rok vzrostla také cena cukru. Kvůli této potravině dokonce ministr zemědělství Zdeněk Nekula podal podnět k antimonopolnímu úřadu, informuje web iRozhlas.

Nikdo za nic nemůže

Důvodem podání podnětu je fakt, že obchodníci zvedli ceny pro zákazníky neopodstatněně vysoko. Cukr zdražili o 14 korun, nicméně pěstitelé cukrové řepy cenu téměř nezměnili a cukrovary kvůli energiím zdražily jen o 6 korun. Proto se resort zemědělství domnívá, že obchodní řetězce se na postupu mohly domluvit, píše iRozhlas. V případě, že takovou tezi potvrdí antimonopolní úřad, obchodníci mohou dostat vysoké pokuty, připomíná server iRozhlas. Situaci chce řešit také premiér Petr Fiala, podle kterého na sebe však všechny strany vzájemně hází vinu.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
V Česku platí u většiny potraviny DPH ve výši 15 procent. V Německu je to převážně 7 procent, v Rakousku 10 procent

My se těm cenám potravin věnujeme. Já sám jsem vedl jednání jak s Agrární komorou, tak s potravinářskými svazy. Je důležité odhalit tu příčinu, protože když mluvíte s reprezentanty obchodních řetězců, tak vám řeknou, to jsou ceny od zemědělců. Když mluvíte se zemědělci, tak vám řeknou, to jsou marže, které si účtují obchodní řetězce,“ cituje předsedu vlády web TN. Takové domluvy však lidem příliš nepomáhají. Kvůli stále rostoucím cenám si už totiž mnozí určité potraviny ani nemohou dovolit.

Zdražují i potraviny v akcích

Na neúnosnou úroveň se dostaly především ceny zeleniny. Jak nedávno Události247 upozornily, ledový salát se prodává za 50 korun kus, hlávka květáku je k dostání i za 90 korun. Kilogram paprik pak atakuje cenovku 180 korun. Příliš levně se navíc nedá nakupovat ani ve slevách. Potraviny v akcích za první měsíc letošního roku meziročně zdražily v průměru o 37 procent, píše web Aktuálně. Nelichotivé prvenství i v tomto žebříčku drží vejce, jejichž cena v akcích vzrostla v průměru o 119 procent, dodává Aktuálně.

Analýza byla provedena z akčních letáků 7 obchodních řetězců společnosti Česká distribuční. Podle jejího ředitele Petra Sikory za nákup sledovaných 13 položek lidé v lednových akcích zaplatili o 208 korun více než před rokem. Dohromady za 10 vajec, kilogram cukru krystal, kilogram másla, litr polotučného mléka, chléb, kilogram sýru eidam, kilogram hladké mouky, kilogram vepřové pečeně, netučný bílý jogurt, jablka, lahvové pivo, brambory a kilogram pšeničného pečiva dali lidé ve slevách průměrně 817 korun, uvádí web Aktuálně.

Co říkáte na taktiku obchodníků vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články